Έφτασε τους 50 μαραθωνίους με τον τερματισμό του στα Χανιά ο Κ. Χουβαρδάς!

Πάνος Κατσαρός   19:00 15-04-2024

Ο Κώστας Χουβαρδάς έλαβε μέρος στον 8ο Μαραθώνιο Κρήτης στα Χανιά και περνώντας την γραμμή του τερματισμού στο ΕΑΚ Χανίων κατάφερε να συμπληρώσει τους 50 μαραθωνίους έχοντας το απόλυτο, μην έχοντας εγκαταλείψει ποτέ κανέναν.

Το αρχικό πλάνο του Έλληνα δρομέα ήταν να φτάσει τους 50 αγώνες τρέχοντας στην Βοστώνη όμως λόγω ενός προβλήματος της τελευταίας στιγμής, αποφάσισε να αποδεχθεί την πρόσκληση των διοργανωτών και να ταξιδέψει για την Κρήτη, όπου τελικά έτρεξε και τερμάτισε στην 6η θέση της γενικής κατάταξης με χρόνο 3:01:34. Ο Χουβαρδάς έδειξε ότι ακόμα και σε μία ημέρα όπου η ζέστη ήταν έντονη, και δυσκόλεψε τους αθλητές, μπορεί να τερματίσει αρκετά κοντά στις 3 ώρες.

Έφτασε τους 50 μαραθωνίους με τον τερματισμό του στα Χανιά ο Κ. Χουβαρδάς! runbeat.gr

Αξίζει να αναφερθεί ότι στο πλαίσιο της διοργάνωσης ο έμπειρος αθλητής παρουσίασε και το βιβλίο του «Επτά», όπου αναφέρεται στην επιτυχημένη προσπάθεια που έκανε να τρέξει σε 7 εβδομάδες, 7 μαραθωνίους κάτω από 3 ώρες, σε ξενοδοχείο των Χανίων.

Όπως είναι φυσικό, ο Χουβαρδάς δεν σταματάει στους 50 μαραθωνίους αφού έχει πολλούς ακόμα στόχους να κυνηγήσει…