«Ασημένιος» παγκόσμιος πρωταθλητής στα 200μ. ελεύθερο S1 ο Καρυπίδης!

Runbeat Team   14:54 15-06-2022

Ακόμα ένα μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που φιλοξενείται για 4η ημέρα στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας κατέκτησε η Ελλάδα, μετά από το χρυσό του Αντώνη Τσαπατάκη. Ο λόγος για τον Δημήτρη Καρυπίδη που με επίδοση 6:15.18 (ατομικό ρεκόρ), κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο S1. Πρόκειται για το τρίτο μετάλλιο για τον Καρυπίδη, σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα, μετά τα δύο ασημένια που πήρε το 2017 στο Μέξικο Σίτι.

«Ασημένιος» παγκόσμιος πρωταθλητής στα 200μ. ελεύθερο S1 ο Καρυπίδης! runbeat.gr

Στον ίδιο τελικό συμμετείχε και ο Νικόλαος Κόντου, που κατέλαβε την 4η θέση με χρόνο 8:22.42.

Στον τελικό των 100μ. ελεύθερο S8, με τον 4ο καλύτερο χρόνο των προκριματικών, προκρίθηκε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης. Ο Εβρίτης πρωταθλητής, ήταν πρώτος στη σειρά του με 1:00.03 και το απόγευμα θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο. Όσον αφορά στον Αριστείδη Μακροδημήτρη, προκρίθηκε στον τελικό των 200μ. ελεύθερο S2 με χρόνο 5:02.06 που ήταν και ο 5ος καλύτερος των προκριματικών.

Τέλος, εκτός τελικού στα 400μ. ελεύθερο S6 έμεινε η Μαρία Τσάκωνα με επίδοση 7:07.20 (9ος καλύτερος χρόνος στα προκριματικά).