Runbeat Team   13:09 24-07-2023

Την είχαμε συνηθίσει να πρωταγωνιστεί σε ημιμαραθωνίους και μαραθωνίους. Η Jeannie Rice, στα 75 της χρόνια, αποφάσισε να δοκιμάσει τις δυνάμεις της και στην πίστα μετέχοντας στον πρώτο της αγώνα στίβου το περασμένο τριήμερο στο Greensboro Nationals. Ο απολογισμός της ήταν πέντε χρυσά μετάλλια και τρία παγκόσμια ρεκόρ! Μοιάζει αδιανόητο, αλλά η Κορεάτισα (γεννημένη στην Αμερική) δρομέας ήταν ασταμάτητη πετυχαίνοντας το ένα ρεκόρ μετά το άλλο.

Η αρχή έγινε στα 5.000 μέτρα, όπου η Rice τερμάτισε σε 22:41.46, τρέχοντας με ρυθμό 7.18. Αφαίρεσε 12 δευτερόλεπτα από το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ W75 που ήταν 22:53.55, και ανήκε στην Βρετανίδα Angela Copson από τον περασμένο Ιούλιο.

Ακολούθησε το ρεκόρ στα 10.0000 μέτρα, όπου τερμάτισε σε 46:53.07 κατεβάζοντας σχεδόν τέσσερα λεπτά το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ W75 που ήταν 50:00.93 και το σημείωσε το 2005 η Γερμανίδα Melitta Czerwenka.

Για το τέλος άφησε το παγκόσμιο ρεκόρ W75 στα 1500 μέτρα. Η σπουδαία αυτή αθλήτρια τερμάτισε την απόσταση σε 6:14.88, κατεβάζοντας πάνω από 6 δευτερόλεπτα το ρεκόρ της Βρετανίδας Angela Copson (6:209), το οποίο σημείωσε πέρυσι.

Δεν ήταν, όμως, μόνο τα ρεκόρ, αλλά και τα άλλα δύο χρυσά μετάλλια που κέρδισε στα 400μ. και 800μ. στην κατηγορία της.

Αδιανόητο επίτευγμα από την 75χρονη Jeannie Rice: Κατέκτησε πέντε χρυσά μετάλλια, σημείωσε τρία παγκόσμια ρεκόρ! runbeat.gr

Στον πρώτο της αγώνα στην πίστα, λοιπόν, συμμετείχε σε πέντε αγωνίσματα, κέρδισε πέντε χρυσά μετάλλια και σημείωσε τρία παγκόσμια ρεκόρ.

Αν μη τι άλλο, ήταν ένα εντυπωσιακό ντεμπούτο!