4o Kargas Half Marathon: Έκοψαν το νήμα Ζερβάκης και Χατζάκη

Runbeat Team   10:46 16-01-2024

Με τη βοήθεια του καιρού και τη συμμετοχή αρκετών δρομέων της Κρήτης πραγματοποιήθηκε επιτυχημένα το πρωί της Κυριακής το 4o Kargas Half Marathon.

Ήταν ουσιαστικά ο πρώτος ημιμαραθώνιος για το 2024 στην Κρήτη και αυτό συγκέντρωσε το ενδιαφέρον αρκετών δρομέων. Νικητής αναδείχτηκε φέτος ο Γιάννης Ζερβάκης, ο οποίος τερμάτισε σε 1:15:26, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Μανώλης Σηφάκης με χρόνο 1:16:08 και τρίτος ήταν ο Μανώλης Συλλιγνάκης με 1:18:37.

Στις γυναίκες το νήμα έκοψε η Ιωάννα Χατζάκη με χρόνο 1:42:16, ακολούθησε η Μαρία Ζαραφωνίτη με 1:43:09 και τρίτη ήταν η Μαρία Κρουσανιωτάκη με 1:45:56.

Στα 5 χιλιόμετρα, το νήμα έκοψε ο Γαβριήλ Συριανόγλου με χρόνο 17:18, δεύτερος ήταν ο Χάρης Μπαλωμενάκης με 17:53 και τρίτος ήταν ο Βαγγέλης Μυριδάκης με 19:34. Η Μαρία Νικολακάκη ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 19:14, δεύτερη ήταν η Αλεξάνδρα Βραβορίτη με χρόνο 23:46 και στην τρίτη θέση τερμάτισε η Κατερίνα Ροκάκη με 24:07.