2ος Φυσιολατρικός Δρόμος Γερανίου: Κουτρούλης και Παπαδάκης οι πρωταγωνιστές

Runbeat Team   10:39 01-07-2024

Μία θετική αύρα άφησε πίσω του ο 2ος Φυσιολατρικός Δρόμος Γερανίου, ο οποίος πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 29/6 στο Γεράνι Ρεθύμνου Κρήτης. Αρκετοί ήταν οι δρομείς που έτρεξαν στα 5 και 10 χιλιόμετρα, ενώ η αυλαία της διοργάνωσης άφησε χαμόγελα και όμορφα συναισθήματα. Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια των απονομών οι διοργανωτές τίμησαν την οικογένεια του Γερανιώτη αθλητή Χαρίλαου Κλαψινού, ο οποίος ήταν νικητής τρεις φορές στον Αρκάδιο δρόμο (1950, 1953, 1955).

Ο Γιώργος Κουτρούλης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων και κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη θέση τερματίζοντας σε 36:40. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Μανώλης Σηφάκης με χρόνο 38:11 και την τρίτη ο Νεκτάριος Οικονομάκης με χρόνο 40:04. Η Βίκυ Φειδεροπούλου έκοψε το νήμα στις γυναίκες τερματίζοντας σε 51:05, δεύτερη ήταν η Παρασκευή Αδάμ με χρόνο 51:08 και τρίτη η Ισμήνη Σερμέα Μαραθάκη με 55:11.

Ο Θωμάς Παπαδάκης ήταν ο νικητής στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων τερματίζοντας σε 20:19, ενώ σχεδόν δύο λεπτά πιο πίσω (22:05) τερμάτισε ο Σωκράτης Χερουβείμ και τρίτος ήταν ο Maps Tonesson με χρόνο 22:19. Στην τέταρτη θέση της γενικής τερμάτισε η Μαρία Νικολακάκη, η οποία ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των νικητριών με χρόνο 23:12 και δίπλα της στάθηκαν η Δήμητρα Χριστοφοράκη με χρόνο 27:11 και η Αργυρώ Δοκιμάκη με 27:26.