2ος Apostolos Silas Trail Adventure: Πρωτιά του Ανδρονικίδη στα 22χλμ και του Μπέκα στα 5χλμ

Runbeat Team   11:57 11-09-2023

Σε μία δύσκολη διαδρομή με αρκετές ανηφόρες πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής 10/9 ο 2ος Apostolos Silas Trail Adventure στον Σταυρό Αμυγδαλεώνα Καβάλας.

Συνολικά 112 δρομείς βρέθηκαν στην εκκίνηση του αγώνα 22 χιλιομέτρων όπου τη νίκη κατάφερε να πάρει ο Ελευθέριος Ανδρονικίδης με χρόνο 1:30:55. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Μιχάλης Σουγιολτζόγλου, ο οποίος χρειάστηκε 1 ώρα 33 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Θανάσης Σανετσής με 1:35:20.

Η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό ήταν η Θώμη Γιοβανούδη και χρειάστηκε 2 ώρες, δύο λεπτά και 28 δευτερόλεπτα, ενώ ακολούθησαν η Κωνσταντίνα Πανταζή με 2:03:17 και η Μαρία Θεοδωράκη με 2:05:24.

Στα 5 χιλιόμετρα, οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 200, ενώ ταχύτερος όλων ήταν ο Βασίλης Μπέκας με χρόνο 20:06, δεύτερος ήταν ο Βασίλης Τσαλμάς με 21:03 και τρίτος ο Δημήτρης-Εφραίμ Αποστολίδης με 21:47.

Η Δέσποινα Μπλούκου ήταν νικήτρια με χρόνο 26:09, ακολούθησε η Ιωάννα Χατζηκωνσταντίνου με 26:33 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Νάνσυ Δημητριάδου με 27:39.