Τερμάτισαν μαζί Μαρινάκου και Πρωτόπαπας στα 10χλμ στη Ρόδο

Runbeat Team   8:34 10-04-2022

Ο Χριστόφορος Πρωτόπαπας ήταν ο νικητής στα 10 χιλιόμετρα στον Μαραθώνιο της Ρόδου τερματίζοντας σε 36:02, σχεδόν μαζί με την νικήτρια της απόστασης, Αναστασία Μαρινάκου που τερμάτισε σε 36:03.

Ουσιαστικά οι δύο αθλητές επέλεξαν να τρέξουν μαζί σε όλη τη διαδρομή με στόχο μία πολύ καλή προπόνηση όπως τόνισαν μετά τον τερματισμό τους. «Ήταν ένα καλό τεστ για μένα. Στόχος μου ήταν να τρέξω και να το διασκεδάσω. Είμαι πολύ ικανοποιημένη», δήλωσε η Αναστασία Μαρινάκου, ενώ ο Χριστόφορος Πρωτόπαπας τόνισε από την πλευρά του: «Ήρθα κατευθείαν από Κύπρο και έτρεξα σε έναν πολύ καλά οργανωμένο αγώνα με πολύ όμορφη διαδρομή. Τρέξαμε μαζί με την Αναστασία καθώς ήταν ένας προπονητικός αγώνας και βόλεψε και τους δύο μας».

Τη δεύτερη θέση στους άνδρες κατέλαβε ο Μιχάλης Στέλλας με χρόνο 40:17 και την τρίτη ο Δημήτρης Μανούσος με 41:15. Δεύτερη γυναίκα ήταν η Richy Aline με 45:33 και τρίτη η Ιωάννα Πονήρη με 46:55.

Την πρώτη 5άδα στους άνδρες συμπλήρωσαν οι Στέφανος Λίλος (44:40) και Θωμάς Χαρκιανάκης (44:41). Στις γυναίκες την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν οι Μαρία Τζινη με χρόνο 48:56 και Ειρήνη Βογιατζή με χρόνο 50:26