Στην 7η θέση ο Γεννίκης, νέες προκρίσεις των Ελλήνων στο Ευρωπαϊκό Κ20

Runbeat Team   20:01 15-07-2021

Οι πολύ καλές επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών συνεχίστηκαν και στο απογευματινό πρόγραμμα της 1ης ημέρας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ20 που διεξάγεται στο Ταλίν της Εσθονίας.

Στον πρώτο τελικό με ελληνικό ενδιαφέρον, ο Κώστας Γεννίκης κατέκτησε την 7η θέση στη σφαιροβολία βελτιώνοντας δύο φορές το ατομικό του ρεκόρ. Ο ρίπτης από τις Σέρρες ξεκίνησε με 18,67μ. για να βελτιώσει το 18,65μ., που ήταν το ρεκόρ του, συνέχισε με άκυρη βολή, πέτυχε 18,54 μ. στην τρίτη βολή, άκυρη στην τέταρτη, 18.12μ. στην πέμπτη και 18,78μ. στην έκτη για να ανέβει από την όγδοη στην έβδομη θέση. Να σημειωθεί ότι ο Γεννίκης θα λάβει μέρος και στη δισκοβολία. Νικητής στο αγώνισμα ήταν ο Μουχαμέτ Ραμαντάνι με 19,92 μ. και εθνικό ρεκόρ, δεύτερος ο Λία Μισούσκι (Λευκορωσία) με 19,49 μ. και τρίτος ο Κλαούντιο Στόεσελ (Γερμανία) με 19,43 μέτρα.

Στον τελικό των 100μ. η Εμμανουηλίδου

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου ήταν εκπληκτική και στον ημιτελικό των 100μ. καθώς τερμάτισε 4η στην 3η σειρά της με ατομικό ρεκόρ 11.55 (11.61 το προηγούμενο ατομικό της) και πήρε την πρόκριση για τον τελικό! Τον καλύτερο χρόνο στα ημιτελικά πέτυχε η Μίνκε Μπίσχοπος με 11.35, ενώ η επίδοση της Εμμανουηλίδου ήταν η έκτη καλύτερη.

Τα κατάφεραν Ράπτη και Ρέτσα

Στον τελικό του τριπλούν προκρίθηκε η Σωτηρία Ράπτη, η οποία πλησίασε το ατομικό της ρεκόρ και στο τρίτο της άλμα προσγειώθηκε στα 12.95μ. και πήρε το εισιτήριο. Η νεαρή αθλήτρια προκρίθηκε με τη 12η καλύτερη επίδοση, ενώ είχε άλματα και στα 12.40μ. και 12.85μ.

Τον αρχικό της στόχο πέτυχε και η Αναστασία Ρέτσα καθώς με άλμα στα 4μ. πήρε το εισιτήριο πρόκρισης στον τελικό του επί κοντώ που θα γίνει το Σάββατο.

Η αθλήτρια του Συμεών Αναστασιάδη πέρασε με την πρώτη τα 3,60 μ., 3,75 μ., 3,90 μ. και με την δεύτερη τα 4,00 μ., ύψος στο οποίο έκλεισε και η 12άδα του τελικού. Εκτός τελικού στο ίδιο αγώνισμα έμεινε η Ηλιάνα Τριανταφύλλου που είχε καλύτερο άλμα στα 3.90μ.

Φοβερή εμπειρία αποτέλεσε για την Αναστασία Αντωνοπούλου η συμμετοχή της στον τελικό των 10.000μ. βάδην καθώς είναι το νεαρότερο μέλος της ομάδας. Η νεαρή αθλήτρια κλείνει τα 16 τον Οκτώβριο παρόλα αυτά έπιασε το όριο και αγωνίστηκε στο Ταλίν ολοκληρώνοντας τον αγώνα της στη 13η θέση με χρόνο 49.49.42.

Πρόκριση για την Δεληγιάννη και Κεσσίδη

Με τον τέταρτο καλύτερο χρόνο προκρίθηκε στον ημιτελικό των 800μ. η Έλλη-Ευτυχία Δεληγιάννη καθώς τερμάτισε σε 2.05.63. Ο Νίκος Παναγιωτόπουλος δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 100μ. καθώς κατέκτησε την 16η θέση στο σύνολο με χρόνο 10.60.

Στον τελικό της δισκοβολίας με την 4η καλύτερη επίδοσςη προκρίθηκε η Σοφίας Κεσσίδη που είχε καλύτερη βολή στα 50,92μ. Αντίθετα η Αρετή Αμπατζίδου δεν κατάφερε να προκριθεί στο ίδιο αγώνισμα έχοντας καλύτερη βολή στα 46,21 μέτρα, επίδοση που της χάρισε τη 16η θέση στο σύνολο.

Στη 16η θέση ολοκλήρωσε την παρουσία του στα 3.000μ. και ο Νίκος Σταμούλης χάνοντας για πολύ λίγο την πρόκριση στον τελικό (προκρίνονται 15) Ο νεαρός τερμάτισε σε 8.31.57 στην 8η θέση της πρώτης σειράς. Στην δεύτερη προκριματική σειρά αγωνίστηκε ο Παναγιώτης Πετρουλάκης, ο οποίος τερμάτισε σε 8.43.83 και έμεινε στην 23η θέση στο σύνολο των σειρών.

Στον τελικό του μήκους προκρίθηκε και ο Ανδρέας Αντωνακόπουλος με καλύτερο άλμα στα 7.30μ. Στο ίδιο αγώνισμα ο Θοδωρής Σκούρος είχε καλύτερη προσπάθεια στα 7,24 μ, στην τρίτη προσπάθεια και κατέλαβε την 16η θέση στο αγώνισμα.