Ρεκόρ και καλές επιδόσεις στους Ασιατικούς αγώνες στίβου

Runbeat Team   13:36 03-10-2023

Με μεγάλο ενδιαφέρον συνεχίστηκαν οι Ασιατικοί αγώνες στίβου στο Χανγκζού της Κίνας καθώς σημειώθηκαν τέσσερα ακόμη ρεκόρ αγώνων την Κυριακή (1/10) και τη Δευτέρα (2/10).

Η Παγκόσμια πρωταθλήτρια Winfred Mutile Yavi από το Μπαχρέιν δεν ένιωσε σχεδόν καμία απειλή στον τελικό των 3000 μέτρων στιπλ γυναικών χθες Δευτέρα. Διατήρησε άνετα τον τίτλο της στους Ασιατικούς Αγώνες τερματίζοντας σε 9:18.28, μειώνοντας περισσότερο από 13 δευτερόλεπτα το ρεκόρ των προηγούμενων Αγώνων.

Η Ινδή Parul Chaudhary έτρεξε επίσης κάτω από το προηγούμενο ρεκόρ αγώνων (9:27.63) για να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο, ενώ το χάλκινο πήγε στην επίσης Ινδή Priti που τερμάτισε σε 9:43.32.

Ήταν το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Yavi μέσα σε δύο ημέρες, καθώς κατέκτησε το χρυσό και στα 1500 μέτρα το βράδυ της Κυριακής τερματίζοντας σε 4:11.65.

Ο Ινδός Avinash Mukund Sable τερμάτισε σε 8:19.50 για να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο στιπλ ανδρών προχθές Κυριακή, βελτιώνοντας το ρεκόρ των προηγούμενων Αγώνων που ήταν 8:22.79.

Στη δισκοβολία γυναικών, η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2022 Feng Bin με βολή στα 67,93 μέτρα κατέρριψε το ρεκόρ Αγώνων που ήταν 66,18μ. Δεύτερη ήταν ο 18χρονος Κινέζος Jiang Zhichao με ατομικό ρεκόρ 61,04μ. και ο Seema Punia από την Ινδία τερμάτισε τρίτος με 58,62μ.

Η Li Ling έδειξε να είναι σε καλή κατάσταση κατακτώντας την πρώτη θέση στο επί κοντώ γυναικών με άλμα στα 4.63μ. που επίσης αποτελεί ρεκόρ αγώνων.

Ένα σπάνιο γεγονός σημάδεψε τα 110μ. εμπόδια των ανδρών καθώς ο Ιάπωνας Shunya Takayama και ο Yaqoub Alyouha από το Κουβέιτ τερμάτισαν σε 13.41, ενώ ακόμα και το φώτο φίνις δεν κατάφερε να βγάλει νικητή με αποτέλεσμα οι δυο αθλητές να μοιραστούν την πρώτη θέση. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Κινέζος Xu Zhuoyi με χρόνο 13.50.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2022 Wang Jianan ήταν νικητής στο μήκος των ανδρών με άλμα στα 8,22μ. Η Lin Yuwei σημείωσε ατομικό ρεκόρ 12.74 για να κερδίσει τα 100 μέτρα με εμπόδια γυναικών. Η Zheng Ninali, εγγονή της πρώην κατόχου του παγκόσμιου ρεκόρ στο άλμα εις ύψος γυναικών, Zheng Fengrong, κέρδισε το χρυσό του επτάθλου με 6149 πόντους και η 19χρονη Xiong Shiqi πέτυχε ατομικό ρεκόρ 6,73μ. για να κερδίσει το χρυσό στο μήκος γυναικών.