Πρωταθλητής Ευρώπης στον ανώμαλο δρόμο o Schrub, 78ος ο Αναγνώστου – Τρίτη συνεχόμενη πρωτιά για την Grovdal

Runbeat Team   18:15 10-12-2023

Με τον Jacob Ingebrigtsen να απουσιάζει, η σημερινή διοργάνωση στις Βρυξέλλες ήταν μία μοναδική ευκαιρία για τους αθλητές να κατακτήσουν την κορυφή της Ευρώπης στον ανώμαλο δρόμο.

Έτσι, ο Γάλλος Yann Schrub πήρε το χρυσό μετάλλιο στους άνδρες τερματίζοντας σε 30:17.

Δεύτερος τερμάτισε με μικρή διαφορά ο Magnus Tuv Myhre με 30:20, χάνοντας την ευκαιρία να διατηρήσει τον τίτλο για την πατρίδα του. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Βέλγος Robin Hendrix με 30:22, με την μοναδική Ελληνική συμμετοχή στον αγώνα, τον Μάριο Αναγνώστου να τερματίζει στην 78η θέση με χρόνο 34:47.

Από την πλευρά των γυναικών, η Karoline Grovdal ανέβηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά στην κορυφή της Ευρώπης τερματίζοντας πρώτη με χρόνο 33:40. Δεύτερη τερμάτισε η Nadia Battocletti από την Ιταλία με 34:25, για να έρθει η Abbie Donnely να πάρει την τρίτη θέση με 34:42.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα πατώντας εδώ.