Πρωταθλητές Γκάτζιος και Γιαλαματζή στον Πανελλήνιο αγώνα βετεράνων ορεινού εδάφους

Runbeat Team   13:08 19-04-2022

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 1ος Πανελλήνιος δρομικός αγώνας βετεράνων σε ορεινό έδαφος που φιλοξενήθηκε προχθές Κυριακή 17/4 στην Κίρκη Αλεξανδρούπολης.

Οκτώ άνδρες και επτά γυναίκες πήραν μέρος στον αγώνα απόστασης 10.300 μ. που διεξήχθη για πρώτη χρονιά φέτος και στόχο έχει να καθιερωθεί.

Νικητής του αγώνα αναδείχτηκε ο Τόλης Γκάτζιος με χρόνο 51:20, ενώ δεύτερος ήταν ο Βασίλειος Ιωσηφίδης 52:07 και τρίτος ο Παναγιώτης Λάτας με 55:31. Και οι τρεις ήταν πρώτοι στην κατηγορία τους. Από τις γυναίκες τον τίτλο κατέκτησε η Ευαγγελία Γιαλαματζή με 56:32, ενώ ακολούθησε η Κωνσταντίνα Μπακατινάκη με 1:04:23 και τρίτη ήταν η Κωνσταντίνα Στέργιου με 1:04:56.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα των βετεράνων

Από τους ανεξάρτητους και τους αθλητές του ΣΕΓΑΣ, ο Ιωάννης Καλούδης ήταν αυτός που ξεχώρισε κατακτώντας άνετα την πρώτη θέση. Ο αθλητής των Λύκων Κεχαγιόγλου τερμάτισε σε 44:56 και αναδείχτηκε νικητής, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Παναγιώτης Διαμαντάκης με χρόνο 47:01 και τρίτος ήταν ο Παντελής Μελαδένιος με 48:02.

Από τις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ελένη Γέρου με χρόνο 1:00:19. Τη 2η θέση κατέκτησε η Χρυσούλα Αλεξάκη με 1:02:48, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Σταυρούλα Κυρτζίδου με 1:08:32.