Πολύζος και Συντζανάκη νικητές στο πρώτο τρίαθλο της χρονιάς στην Ελλάδα

Runbeat Team   9:36 09-06-2021

Με τη συμμετοχή 99 αθλητών και αθλητριών (91 άνδρες και 8 γυναίκες) πραγματοποιήθηκε ο πρώτος αγώνας τριάθλου στην Ελλάδα μετά την άρση της απαγόρευσης διεξαγωγής αγώνων μαζικού αθλητισμού.

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στην Πλαταριά Θεσπρωτίας με την επωνυμία «Ionian Sea Tri» και παρουσίασε μεγάλο ενδιαφέρον καθώς συμμετείχαν ορισμένοι από τους καλύτερους τριαθλητές της Ελλάδας.

Νικητής αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Πολύζος, ο οποίος τερμάτισε σε χρόνο 04:04:14.637, ενώ μία ανάσα μακριά του τερμάτισε στη δεύτερη θέση ο Δημήτρης Λέκκος με χρόνο 04:04:46.249. Το βάθρο των νικητών στη γενική κατηγορία συμπλήρωσε ο Χρήστος Γείτονας με χρόνο 4:11.:59.267.

Σε επίπεδο γυναικών νικήτρια ήταν η Νάντια Συντζανάκη, η οποία ήταν και 10η στη γενική κατάταξη, με χρόνο 04:43:35.257. Δεύτερη ήταν η Κατερίνα Ντέλλα με χρόνο 05:03:02.776 και το βάθρο συμπλήρωσε η Ευστρατία Παπαδοπούλου με χρόνο 05:09:40.491.

Να υπενθυμίσουμε ότι το τρίαθλο που συνδυάζει κολύμβηση, τρέξιμο και ποδηλασία αποτελεί για πρώτη φορά Ολυμπιακό άθλημα και θα το παρακολουθήσουμε όλου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.