Πέντε μετάλλια ο απολογισμός της Εθνικής ΑμεΑ στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες Νέων

Runbeat Team   10:28 05-07-2022

Εξαιρετική ήταν η παρουσία των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών ΑμεΑ στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες Νέων που διεξήχθησαν στο Ελσίνκι της Φιλανδίας το διάστημα 27/6-4/7/2022.

Η Ελλάδα πανηγύρισε συνολικά πέντε μετάλλια εκ των οποίων τα τέσσερα ήταν ασημένια και το ένα χάλκινο.

Πιο συγκεκριμένα, ο αθλητής της κολύμβησης Κωνσταντίνος Καραντζής κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα 50μ. ύπτιο (S4), σημειώνοντας επίδοση 1:06.97.

Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε και ο αθλητής κολύμβησης Γιώργος Βασιλειάδης στα 100μ. ελεύθερο (S10) σημειώνοντας επίδοση 1:00.83.

Πολύ καλή ήταν και η συμμετοχή του αθλητή της κολύμβησης Αριστείδη Χατζίδη, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο (S9).

Στο βάθρο των νικητών ανέβασαν τη χώρα μας και οι αθλητές του Boccia (κατηγορία Ομαδικό ΒC1/BC2). Οι Έλληνες αθλητές μας Ελισάβετ Ιωσηφίδου, Θεόδωρος Λιόντος και Παναγιώτης Πάσκος κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο.

Εξαιρετική ήταν και η Ευανθία Μπουρνιά στην επιτραπέζια αντισφαίριση καθώς κατέκτησε τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο.