Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20.: Ο Akawasi Afrifah νίκησε το μεγάλο φαβορί, τον Letsile Tebogo στα 200μ. (vid)

Runbeat Team   11:22 05-08-2022

Ήταν ένας από τους συναρπαστικότερους τελικούς 200μ. των τελευταίων ετών. Ο Blessing Akawasi Afrifah και ο Letsile Tebogo προσέφεραν μοναδικές στιγμές στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 που διεξάγεται στο Κάλι της Κολομβίας πρωταγωνιστώντας στον τελικό των 200μ.

Έπεσαν μαζί στη γραμμή του τερματισμού με το ρολόι να γράφει 19.96 (-0,1 m/s), χρόνος που αποτελεί ρεκόρ αγώνων και παράλληλα την 3η καλύτερη επίδοση στον κόσμο όλων των εποχών. Ο 18χρονος Ισραηλινός Afrifah ήταν αυτός που κατέκτησε τελικά το χρυσό μετάλλιο με τη βοήθεια του φώτο φίνις, ενώ ο 19χρονος πρωταθλητής των 100μ., Tebogo έμεινε στη 2η θέση.

Και οι δύο ήταν εντυπωσιακοί από τα προκριματικά ως τον τελικό. Ο Afrifah έτρεξε τρία διαδοχικά ατομικά ρεκόρ (20.37, 20.17 και μετά 19.96) και ο Tebogo σημείωσε ρεκόρ πρωταθλήματος 19.99 στις σειρές.

Η αλήθεια είναι ότι τα βλέμματα από την αρχή της κούρσας ήταν στραμμένα στον πρωταθλητή από την Μποτσουάνα, ο οποίος είχε κλέψει τις εντυπώσεις με τη νίκη του στα 100μ. σημειώνοντας παράλληλα παγκόσμιο ρεκόρ. Αυτή τη φορά τα πράγματα δεν ήταν καθόλου εύκολα γι’ αυτόν. Παρότι μπήκε πρώτος στην τελική ευθεία και έδειξε να ελέγχει την κούρσα, ο Afrifah με ένα εντυπωσιακό ξεπέταγμα από τον 5ο διάδρομο κατάφερε να τον πιάσει και τελικά να πάρει και τη νίκη.

Είναι η πρώτη φορά που δύο αθλητές Κ20 έσπασαν το φράγμα των 20 δευτερολέπτων στα 200μ. Χρόνος που αποτελεί ευρωπαϊκό ρεκόρ Κ20 για την Afrifah και αφρικανικό ρεκόρ Κ20 για το Tebogo. Τρίτος ήταν ο Αυστραλός Calab Law με 20.48.

Από εκεί και πέρα, στα 400 μέτρα των ανδρών νικητής αναδείχτηκε ο Lythe Pillay από τη Νότια Αφρική, ενώ η Βρετανίδα Yemi Mary John ήταν νικήτρια στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών με τους δύο νικητές να μοιράζονται και το στέμμα…

Η νίκη του Pillay ήταν τόσο άνετη που του επέτρεψε να ξεκινήσει να πανηγυρίζει πριν τον τερματισμό. Με ατομικό ρεκόρ 45.28 θριάμβευσε τερματίζοντας μπροστά από τον Αμερικανό Steven McElroy (45.65) και τον Yusuf Ali Abbas από το Μπαχρέιν (45.80).

Στον τελικό των γυναικών, η John έλεγχε την κούρσα αφήνοντας πίσω της τη 16χρονη Κενυάτισσα Damaris Mutunga και την Ινδή Rupal. Μόλις πέρασε τη γραμμή του τερματισμού, κοίταξε μέσα στο πλήθος και έδειξε το κεφάλι της, λαμβάνοντας ένα στέμμα σε αντάλλαγμα. Πρώτα το έβαλε στο κεφάλι της και αργότερα το μοιράστηκε με την Pillay όταν οι δύο τους έκαναν το γύρο του θριάμβου.

Με χρόνο 51.50, η 19χρονη John πέτυχε το τρίτο της ατομικό ρεκόρ σε ισάριθμους αγώνες στο Κάλι. Αποκάλυψη του αγώνα ήταν και η Mutunga, η οποία πήγε με ατομικό ρεκόρ 53.71 στο Κάλι και φεύγει με εθνικό ρεκόρ Κ20 51.71. Ατομικό ρεκόρ (51.85) σημείωσε και η 3η της παρέας Rupal.

Στον τελικό των 400 μέτρων με εμπόδια, η Αμερικανίδα Akala Garrett κάνοντας μία πολύ καλή κούρσα έφτασε στη νίκη με χρόνο 56.71. Δεύτερη ήταν η Σουηδή Hanna Karlsson με 56.71, ενώ Michaela Rose (ΗΠΑ), παρότι χτύπησε το προτελευταίο εμπόδιο πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 56.86.

Κυρίαρχη ήταν η Κενυάτισσα Faith Cherotich στον τελικό των 3000 μέτρων στιπλ γυναικών. Η 18χρονη πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα και δεν το έχασε σε κανένα σημείο φτάνοντας άνετα στη νίκη με χρόνο 9:16.14. Η Sembo Almayew από την Αιθιοπία πήγε στο Κάλι έχοντας καλύτερο χρόνο, ωστόσο, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό της Cherotich μένοντας δεύτερη με χρόνο 9:30.41. Τρίτη ήταν η Meseret Yeshaneh , επίσης από την Αιθιοπία, με 9:42.02.

Έχοντας πάρει το μάθημά του από το περυσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ναϊρόμπι, όπου ξεκίνησε από ψηλά και τελικά έμεινε χωρίς προσπάθεια, ο Γάλλος Anthony Ammirati δεν έκανε το ίδιο λάθος στον τελικό του επί κοντώ ανδρών.

Μπήκε στα 5.35μ. και έθεσε τις βάσεις για τη νίκη του που ήρθε στα 5.75μ., ενώ το ασημένιο μετάλλιο με Εθνικό ρεκόρ στα 5.60μ. κατέκτησε ο Φιλανδός Juho Alasaari και τρίτος ήταν ο Πολωνός Michal Gawenda με 5.45μ., επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ.