Παγκόσμιο Κ20: Νικητής ο Yihune στα 5.000μ. ανδρών και η Chelangat στα 3.000μ. γυναικών (vid)

Runbeat Team   10:12 02-08-2022

Η πρώτη μέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Κ20 περιελάμβανε στο πρόγραμμά της και δύο τελικούς, τα 5.000μ. των ανδρών και τα 3.000μ. των γυναικών.

Δύο αγωνίσματα, δηλαδή, που οι Αφρικανοί πρωταγωνιστούν και όπως όλα δείχνουν θα συνεχίσουν να πρωταγωνιστούν και τα επόμενα χρόνια. Στο Κάλι απλά επιβεβαιώθηκε ότι η νέα φουρνιά των αθλητών και αθλητριών από την Ανατολική Αφρική έχουν πολλά να δώσουν στο μέλλον.

Πιστοποιώντας την υπερδύναμή τους, η Αιθιοπία με τον Addisu Yihune πήρε τον τίτλο στα 5000μ. ανδρών και η Κένυα με την Betty Chelangat κέρδισε στα 3000μ. γυναικών.

Ο Yihune έδειξε ότι είναι το μέλλον της Αιθιοπίας κατακτώντας την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 14:03.05. Οι άλλες δύο θέσεις του βάθρου, ωστόσο, ανήκαν στην Ερυθραία που μπαίνει δυναμικά στο προσκήνιο. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο  Merhawi Mebrahtu (14:03.33) και το χάλκινο ο Habtom Samuel (14:03.67).

Όσον αφορά στον αγώνα, ξεκίνησε με ένα σχετικό αργό ρυθμό και το πέρασμα στα 3.000μ. ήταν 8:45.57. Από εκεί και μετά, όμως η ταχύτητα ανέβηκε κατακόρυφα με τον Yihune να παίρνει θέση οδηγού διανύοντας το 4ο χιλιόμετρο σε 2:45.27. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές στους γύρους που ακολούθησαν καθώς εννέα αθλητές ήταν στο προπορευόμενο γκρουπ. Παρόλα αυτά ο Yihune είχε αρκετές δυνάμεις στο φινάλε ανέπτυξε ταχύτητα στα τελευταία 200μ. και έφτασε στη νίκη.

Στα 3000 μέτρα γυναικών, η Κενυάτισσα Chelangat έκανε μία εντυπωσιακή κούρσα και ένα συγκλονιστικό φινάλε για να πάρει το πρώτο χρυσό μετάλλιο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος. Δεύτερη ήταν η Tsiyon Abebe από την Αιθιοπία και τρίτη η Κενυάτισσα Nancy Cherop.

Ο Chelangat ήταν μπροστά από την αρχή ως το τέλος περνώντας τη γραμμή σε 9:01.03 μπροστά από τους Abebe (9:03.85) και Cherop (9:05.98).