Οι Cherotich και Wanyonyi κατέκτησαν το βραβείο «Rising Stars» για το 2023

Runbeat Team   10:31 12-12-2023

Η Κένυα είχε την τιμητική της στις νεαρές κατηγορίες καθώς οι χρυσοί παγκόσμιοι πρωταθλητές U20 Faith Cherotich και Emmanuel Wanyonyi έκλεψαν τις εντυπώσεις κατά τη φετινή αγωνιστική χρονιά.

Και οι δύο κατάφεραν να κατακτήσουν μετάλλιο και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης αγωνιζόμενοι με πολύ μεγαλύτερούς τους αθλητές και αθλήτριες.

Η Cherotich κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα 3000 μ. στιπλ και ο Wanyonyi κατέκτησε το ασημένιο στα 800 μέτρα.

Η Cherotich, η οποία κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο U20 το 2021 και το χρυσό το 2022, πέρασε επίσης στη δεύτερη θέση στην παγκόσμια λίστα όλων των εποχών U20 με χρόνο 8:59.65 για να τερματίσει τρίτη στον τελικό του Diamond League στο Γιουτζίν, ενώ τερμάτισε τέταρτη στον αγώνα U20 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Cross Country.

Ο Wanyonyi από την πλευρά του σημείωσε ατομικό ρεκόρ 1:42,80, ενώ κέρδισε επίσης αγώνες του Diamond League στο Ραμπάτ, το Παρίσι και το Ξιαμέν και αποτέλεσε μέρος της παγκόσμιας ομάδας μικτής σκυταλοδρομίας cross country της Κένυας.