Ο Ημιμαραθώνιος Μυτιλήνης σκόρπισε… αγάπη και τίμησε το ευ αγωνίζεσθαι

Runbeat Team   9:50 17-02-2022

Με πολλές συμμετοχές από όλη την Ελλάδα, αλλά και το εξωτερικό πραγματοποιήθηκε το περασμένο σαββατοκύριακο 12-13/02 ο Ημιμαραθώνιος Αγάπης στην Μυτιλήνη, τον οποίο διοργάνωσε το σωματείο «Εν Γνώσει».

Ο αγώνας πιστοποίησε την επωνυμία του καθώς οι μετέχοντες συνέβαλαν στο φιλανθρωπικό σκοπό του αγώνα, ενώ παράλληλα οι νικητές τίμησαν τη λέξη αγάπη και πέρασαν το μήνυμα του ευ αγωνίζεσθαι. Ο λόγος για τον Μάνο Ορφανό και τον Κώστα Χουβαρδά που έτρεξαν πλάι-πλάι τη διαδρομή των 21 χιλιομέτρων και τερμάτισαν χέρι-χέρι στον ημιμαραθώνιο κερδίζοντας το χειροκρότημα και την εκτίμηση του κόσμου.

Λόγω ενός τεχνικού προβλήματος που προέκυψε οι διοργανωτές κατάφεραν μόλις πριν λίγες ώρες να ανακοινώσουν τους νικητές με χρόνους.

Έτσι, o Μάνος Ορφανός και ο Κώστας Χουβαρδάς που τερμάτισαν μαζί σημείωσαν χρόνο 1:12.44. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Νίκος Πλωμαρίτης με χρόνο 1:21.11 και τρίτος ήταν ο Βασίλης Αδαμίδης με 1:21.20.

Από τις γυναίκες την πρώτη θέση κατέλαβε η Ρένα Σαμίου με χρόνο 1:51.34 και ακολούθησε η Θάλεια Σπαρτάλη με 1:52.15 και η Melissa Barnetche με 1:52.58.

Στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων την πρώτη θέση κατέκτησε ο Αντώνης Κόντακας με 38:08, ενώ δεύτερος ήταν ο Joren van Genderen με 40:18 και τρίτος ο Pedro Girao με 42:05.

Η Άννα Γαλάτουλα ήταν η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε στα 10 χιλιόμετρα με χρόνο 50:16 και την ακολούθησαν η Oceane Mergaert με 53:36 και η Ελένη Δαγκλή με 54:04.

Στο πλαίσιο του ημιμαραθωνίου αγάπης πραγματοποιήθηκαν και αγώνες 5, 2 και 1 χιλιομέτρου, όμως δεν υπάρχουν επίσημα αποτελέσματα ακόμα.