Μπαλαμώτης και Κολόκα νικητές στον Imittos Epic Trail

Runbeat Team   9:36 29-10-2021

Με τη συμμετοχή 166 αθλητών και αθλητριών πραγματοποιήθηκε χθες Πέμπτη 28 Οκτωβρίου ο αγώνας ανώμαλου εδάφους Imittos Epic Trail. Πρόκειται για έναν αγώνας 24 χιλιομέτρων σε μία δύσκολη διαδρομή στον Υμηττό της Αθήνας που σκοπό έχει να τιμήσει την επανάσταση του 1940.

Παρότι ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα απαιτητικός οι συμμετοχές ήταν αρκετές, ενώ τη γραμμή του τερματισμού κατάφεραν να περάσουν τελικά οι 162 μετέχοντες.

Νικητής αναδείχτηκε ο Βασίλης Μπαλαμώτης, ο οποίος διένυσε τα 24 χιλιόμετρα και 800 μέτρα σε 2 ώρες 5 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Γιώργος Διαλεκτός με χρόνο 2:08.10 και στην 3η ο Χρόνης Ηλιάδης με χρόνο 2:17.26.

Η πρώτη γυναίκα που κατάφερε να τερματίσει ήταν η Φωτεινή Κολόκα με χρόνο 2:40.17. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Νατάσα Σπανού με 2:42.05 και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Νίκη Ζιώγα με 2:42.24.