Μεγάλες μάχες στον 7o Εύκλειο Αγώνα Βουνού και στον 3ο Υμηττός Marathon

Runbeat Team   12:14 10-04-2023

Σημείο συνάντησης αποτέλεσε για μία ακόμη φορά ο Υμηττός για τους λάτρεις του ορεινού τρεξίματος καθώς πραγματοποιήθηκαν χθες Κυριακή 9/4 ο 7oς Εύκλειος Αγώνας Βουνού και ο 3ος Υμηττός Marathon.

Πραγματοποιήθηκαν συνολικά έξι αγώνες με υψηλή δυσκολία, αλλά και για λιγότερο έμπειρους στο ορεινό τρέξιμο.

Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν και φέτος με σκοπό οι μετέχοντες να γνωρίσουν την περιοχή του Νότιου Υμηττού με τα πανέμορφα μονοπάτια του, την Ιστορία του και να ευαισθητοποιήσουν την κοινωνία στην ανάγκη προστασίας του.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στον Υμηττός Marathon εκκίνησαν 80 δρομείς εκ των οποίων τερμάτισαν οι 72. Ταχύτερος ήταν ο Χρήστος Σακκάς με χρόνο 5:00:52, στη 2η θέση τερμάτισε ο Νίκος Πετρόπουλος με 5:18:17 και τρίτος ήταν ο Παναγιώτης Μεντάκης με 5:25:34. Νικήτρια ήταν η Θεοδώρα Αργυρού με χρόνο 7:05:33. Δεύτερη ήταν η Kayoko Tabata με χρόνο 7:26:29 και τρίτη η Βασιλεία Παντερή με χρόνο 7:33:37.

Στον αγώνα των 27 χιλιομέτρων την πρώτη θέση κατέκτησε ο Στυλιανός Πετρούτσος με χρόνο 2:39:52, δεύτερος ήταν ο Νικηφόρος Τζιώτης με χρόνο 2:51:21 και τρίτος ο Ανάργυρος Ρούσσος με χρόνο 3:13:04. Νικήτρια ήταν η Παναγιώτα Δημακάκου με χρόνο 3:19:11, δεύτερη η Ανδριανή Κούλη με 3:24:44 και τρίτη η Ιωάννα Καλαματιανού 4:02:51.

Στον αγώνα 15 χιλιομέτρων του Εύκλειου αγώνα βουνού, το νήμα έκοψε ο Στυλιανός Γερακίτης με χρόνο 1:02:39, ενώ ένα δευτερόλεπτο πιο πίσω τερμάτισε ο Δημήτρης Μεσήνης και τρίτος ήταν ο Θωμάς Κιρατζής με 1:07:41.

Η Ηλιάννα Γλύκα και η Βασιλική Ντούπη έπεσαν μαζί στο νήμα στις γυναίκες με χρόνο 1:18:21, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Κατερίνα Δράκου με 1:23:56.

Στα 8,5 χιλιόμετρα ο Ευγένιος Ζακυνθινός ήταν άνετα πρώτος με χρόνο 36:57, δεύτερος ήταν ο Βασίλης Σαής με 40:22 και τρίτος ο Γιώργος Θεολόγου με 40:56.

Η Ναυσικά Καραχλέ ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου των νικητριών με χρόνο 44:08, δεύτερη ήταν η Άννα Πολύζου με 45:06 και η Αγγελική Χέλμη ήταν 3η με χρόνο 45:28.