Με αρκετά ρεκόρ αγώνων έπεσε η αυλαία των αγώνων της Κοινοπολιτείας

Runbeat Team   10:47 08-08-2022

Με δύο χρυσά μετάλλια ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στους αγώνες τη Κοινοπολιτείας η παγκόσμια πρωταθλήτρια Tobi Amusan και ο παγκόσμιος πρωταθλητής κλειστού στίβου Jereem Richards κάτι που πέτυχαν στο Μπέρμιγχαμ και οι Elaine Thompson-Herah και  Jacob Kiplimo.

Η Tobi Amusan κατά την τελευταία ημέρα των αγώνων, αναδείχτηκε πρωταθλήτρια στα 100μ. εμπόδια σημειώνοντας ρεκόρ αγώνων 12.30 (-0,2 m/s), σημειώνοντας παράλληλα το δεύτερο ταχύτερο χρόνο της καριέρας της μετά το παγκόσμιο ρεκόρ (12.12) που πέτυχε πριν μερικές εβδομάδες στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον.

Η Νιγηριανή ήταν με διαφορά πρώτη καθώς ακολούθησαν η Devynne Charlton από τις Μπαχάμες (12,58) και η Αγγλίδα Cindy Sember (12,59).

Αργότερα η Amusan έτρεξε το πρώτο σκέλος για τη Νιγηρία στα 4x100μ., όπου επίσης πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο. Παρέδωσε στην «ασημένια» Ολυμπιονίκη των 200 μέτρων Favor Ofili, η οποία παρέδωσε τη σκυτάλη στην Rosemary Chukwuma που με ένα εξαιρετικά γρήγορο 3ο κατοστάρι έδωσε μεγάλο προβάδισμα στη Νιγηρία. Η Grace Nwokocha διατήρησε την πρωτιά χαρίζοντας τη νίκη στη Νιγηρία με χρόνο 42.10, αφαιρώντας 0.12 από το αφρικανικό ρεκόρ που είχαν σημειώσει όταν τερμάτισαν τέταρτες στο πρόσφατο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Η Αγγλία τερμάτισε δεύτερη με 42.41 και η Τζαμάικα πήρε το χάλκινο με 43.08.

Προς μεγάλη χαρά κοινού, η Αγγλία κέρδισε στα 4x100 μέτρα ανδρών με χρόνο 38.35, ενώ δεύτερη ήταν η ομάδα του Τρινιντάντ & Τομπάγκο (38.70) και 3η η Νιγηρία (38.81).

Στην αυλαία των αγώνων, ο νικητή των 200μ. στο Μπέρμιγχαμ, Jereem Richards πρόσθεσε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στη συλλογή του βοηθώντας την ομάδα του Τρινιντάντ και Τομπάγκο να νικήσει στα 4x400 μέτρα ανδρών. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής κλειστού στίβου στα 400μ. συνεργάστηκε με τους Dwight St Hillaire, Asa Guevara και Machel Cedenio για να κερδίσει σε 3:01.29. Δεύτερη ήταν η ομάδα της  Μποτσουάνα με 3:01.85 και τρίτη η Κένυα με 3:02.41.

Ο αγώνας των γυναικών ήταν πιο συναρπαστικός με την οικοδέσποινα Αγγλία να περνάει τη γραμμή στην πρώτη θέση 0,01 μπροστά από τον Καναδά. Αλλά η Αγγλία αργότερα αποκλείστηκε για παράβαση λωρίδας, δίνοντας στον Καναδά το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 3:25.84 μπροστά από την Τζαμάικα (3:26.93). Η Σκωτία πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Ρεκόρ αγώνων από Brume, Nadeem και Williams

Οκτώ χρόνια αφότου κέρδισε το χρυσό στους αγώνες Κοινοπολιτείας ούσα 18 χρόνων, η Νιγηριανή Ese Brume στέφθηκε ξανά πρωταθλήτρια στο μήκος και μάλιστα με ρεκόρ αγώνων.

Η Deborah Acquah από την Γκάνα προηγήθηκε νωρίς με 6.94 μέτρα, καταρρίπτοντας το δικό της εθνικό ρεκόρ, αλλά η Brume απάντησε στον δεύτερο γύρο και πήρε το προβάδισμα με 6.99 μέτρα, καταρρίπτοντας το ρεκόρ των Αγώνων. Η Αυστραλή Brooke Buschkuehl πλησίασε με 6.92 μέτρα στον τρίτο γύρο και 6.95 μέτρα στον πέμπτο γύρο.

Η Brume πιστοποίησε την καλή της κατάσταση πηδώντας στα 7.00μ στον έκτο γύρο.

Ο ακοντισμός των ανδρών ήταν εξίσου ανταγωνιστικός και συναρπαστικός, ενώ σημειώθηκε ένα ακόμη ρεκόρ αγώνων.

Ο Πακιστανός Arshad Nadeem έδειξε τις προθέσεις του από την πρώτη του βολή στα  86.81μ, ενώ ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Anderson Peters ξεκίνησε με 82.30μ. και ο Julius Yego με 85.70 μέτρα.

Ο Nadeem συνέχισε να εντυπωσιάζει με βολή στα 88.00 καταρρίπτοντας το δικό του εθνικό ρεκόρ. Ο Peters απάντησε στον πέμπτο γύρο με 88.64 μέτρα για να πάρει το προβάδισμα, όμως χάρισε για λίγο καθώς ο Nadeem ανταπέδωσε με μία μεγάλη βολή στα 90.18μ. σημειώνοντας ρεκόρ αγώνων κατακτώντας παράλληλα τον πρώτο τίτλο στους αγώνες Κοινοπολιτείας του Πακιστάν στον στίβο μετά από 60 χρόνια.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Kelsey-Lee Barber κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο έστω κι αν δυσκολεύτηκε. Η Mackenzie Little προηγήθηκε με ατομικό ρεκόρ 64.27μ., αλλά η Barber απάντησε στην τελευταία της βολή στέλνοντας το ακόντιο στα 64.43μ. κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Η Sada Williams από τα Μπαρμπάντος έσπασε επίσης το ρεκόρ αγώνων στα 400 μέτρα κερδίζοντας με 49.90 – μόλις 0.15 λιγότερο από το εθνικό ρεκόρ που σημείωσε στο Όρεγκον. Η Αγγλίδα Victoria Ohuruogu κατέκτησε το ασημένιο με ατομικό ρεκόρ 50.72 και τρίτη ήταν η Jodie Williams με 51.26.

Ο Έφηβος πρωταθλητής της Ζάμπια, Muzala Samukonga, με ένα εκπληκτικό δεύτερο διακοσάρι ήταν νικητής στα 400μ. των ανδρών αφήνοντας δεύτερο τον  «χάλκινο» παγκόσμιο πρωταθλητής, Matt Hudson-Smith. Ο Samukonga ήταν 5ος περίπου 150 μέτρα πριν τον τερματισμό, αλλά πέρασε γρήγορα τους Κενυάτες Hudson-Smith, Boniface Mweresa και τον Jonathan Jones από τα Μπαρμπάντος και κερδίζοντας με 44.66.

Ο χρόνος του αποτελεί ρεκόρ Ζάμπιας, το οποίο κρατά από το 1991 και το είχε πετύχει ο Samuel Matete.

Ο Evan Dunfee ήταν νικητής στα 10.000μ. των ανδρών. Μετά τα πρώτα χιλιόμετρα υπήρξε ένα γκρουπ πέντε αθλητών που οδηγούσε με τον Ινδό Sandeep Kumar να οδηγεί και το ρολόι να γράφει 19:23:53 στα μισά του δρόμου. Στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα ο Αυστραλός Declan Tingay, αλλά ο Dunfee ανέβασε ταχύτητα και με ένα σπουδαίο σπριντ στον τελευταίο γύρο έφτασε στη νίκη με χρόνο 38:36.37 βελτιώνοντας το δικό του ρεκόρ Καναδά. Ο Tingay ήταν δεύτερος με 38:42.33 και ο Kumar τρίτος με 38:49.21.

Η Αφρικανή πρωταθλήτρια Beatrice Chebet ήταν η μεγάλη νικήτρια στα 5000 μέτρα των γυναικών. Η «ασημένια» παγκόσμια πρωταθλήτρια από την Κένυα άφησε την πρωταθλήτρια των 10.000 μέτρων Eilish McColgan να ηγείται στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με την Σκωτσέζα να περνά τα 3000 μέτρα σε 8:53.24. Η Κενυάτισσα Selah Busienei, ήταν επίσης στο προπορευόμενο γκρουπ, αλλά η Chebet ανέβασε ρυθμό στα τελευταία 200μ. και έφτασε άνετα στη νίκη με 14:38.21. Η McColgan κράτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 14:42.14 και η Busienei πήρε το χάλκινο σε 14:48.24.

Όπως και η Σκωτσέζα McColgan, έτσι και η συμπατριώτισσά της, Laura Muir πήρε το δεύτερο μετάλλιό της στους Αγώνες της Κοινοπολιτείας κερδίζοντας τα 1500μ. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια και ολυμπιονίκης είχε τερματίσει τρίτη στα 800 μέτρα και ήταν πρώτη στα 1500μ. με χρόνο 4:02.75. Η Βοριοϊρλανδή Ciara Mageean, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο σημειώνοντας την καλύτερη φετινή της επίδοση με 4:04.14, ενώ τρίτη ήταν η πρωταθλήτρια Αυστραλίας, Abbey Caldwell, με 4:04.79.