Lefkas Trail Run 2023: Καλαμπούκας, Νατσιάς και Μεσσήνης οι νικητές

Runbeat Team   13:11 30-10-2023

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο αγώνας Lefkas Trail Run 2023, ο οποίος διεξήχθη στο Λιμάνι Νικιάνας στη Λευκάδα. Και στους τρεις αγώνες που πραγματοποιήθηκαν (23χλμ, 13χλμ και 5χλμ) υπήρξε μεγάλη ανταπόκριση. Οι καλές καιρικές συνθήκες, η σωστή οργάνωση και τα μοναδικά μονοπάτια συνέβαλαν στην επιτυχία της διοργάνωσης.

Στα 23 χιλιόμετρα νικητής ήταν ο Χαράλαμπος Καλαμπούκας που τερμάτισε σε 2:06:36, ενώ αρκετά λεπτά πιο μετά πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ο Κωνσταντίνος Τουσέ (2:15:39). Τρίτος ήταν ο Σωτήρης Παπαποστόλου με χρόνο 2:16:39. Η Δήμητρα Τζαλοκώστα έκοψε το νήμα στις γυναίκες τερματίζοντας στην 6η θέση της γενικής με χρόνο 2:33:48. Δεύτερη ήταν η Φωτεινή Κολόκα με χρόνο 2:48:39 και τρίτη η Κρυσταλλία Κουτσιμάνη με 3:00:47.

Τα αποτελέσματα στα 23χλμ

Η Ηλίας Νατσιάς έκοψε το νήμα στα 13 χιλιόμετρα και χρειάστηκε 1 ώρα, 19 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα για να τα καταφέρει. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αναστάσιος Αριδάς με 1:25:29 και τρίτος ήταν ο Γιώργος Γκόγκος με 1:30:35. Νικήτρια ήταν η Αθηνά Μωυσίδου με 1:42:29, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Κατερίνα Βονιτσάνου με 1:53:46 και τρίτη ήταν η Φανή Λιόντου με 1:56:06.

Τα αποτελέσματα στα 13χλμ

Την παράσταση έκλεψε ο 15χρονος Μάριος Νικόλαος Μεσσήνης στα 5 χιλιόμετρα καθώς ήταν ο ταχύτερος του αγώνα τερματίζοντας σε 19:19. Δεύτερος ήταν ο Μιχάλης Ραράς με 19:44 και τρίτος ο Κωνσταντίνος Κακαράντζας με 20:06, δηλαδή μόλις ένα δευτερόλεπτο γρηγορότερος από τον τέταρτο Νίκο Λογοθέτη (20:07). Νικήτρια ήταν η Κωνσταντίνα Σταματέλου με 22:59, δεύτερη ήτν η Χριστίνα Κατωπόδη με 24:10 και τρίτη η Κερίνα Νάστα με 24:43.

Τα αποτελέσματα στα 5χλμ

Lefkas Trail Run 2023: Καλαμπούκας, Νατσιάς και Μεσσήνης οι πρωταγωνιστές runbeat.gr