Κυρίαρχος ο Δημήτρης Σελέτης στο South Olympus forest trail

Runbeat Team   12:03 28-11-2023

Συνολικά 112 δρομείς βρέθηκαν στην εκκίνηση του South Olympus forest trail το Σάββατο (25/11) το πρωί στον ορεινό όγκο του Κάτω Ολύμπου. Από αυτούς οι 111 τερμάτισαν στον αγώνα των 54 χιλιομέτρων που είναι ενταγμένος στον Pourlia Trail.

Ένας αγώνας που άφησε απόλυτα ικανοποιημένους μετέχοντες και διοργανωτές. Η διαδρομή κινήθηκε σχεδόν 100% μέσα σε δάσος, φτάνοντας στην λίμνη Κατή σε ύψος 1300 μέτρων και με κατάληξη το παραδοσιακό χωριό του παλιού Παντελεήμονα.

Νικητής αναδείχτηκε ο Δημήτρης Σελέτης που τερμάτισε σε 5:18:44, ενώ ακολούθησε στη 2η θέση ο Ιρλανδός Dave Ryan με χρόνο 5:46:49. Τρίτος ήταν ο Κύπριος Βίκτωρ Ολόφ Λεωνίδου με 5:56:08.

Το νήμα στις γυναίκες το έκοψε η Ευθυμία Ματζερίδου που τερμάτισε σε 8:14:52, δεύτερη ήταν η Θάλια Μίντσιου με χρόνο 8:54:12 και τρίτη η Ελένη Κάλλια με 8:54:13.