Kastraki Trail: Μεγάλη συμμετοχή και καλές επιδόσεις στους αγώνες των Γρεβενών

Runbeat Team   9:38 25-10-2021

Σε μία δύσκολη, αλλά και πανέμορφη διαδρομή αγωνίστηκαν χθες Κυριακή οι μετέχοντες στους αγώνες του Kastraki Trail στα Γρεβενά. Οι διοργανωτές είχαν φροντίσει να υπάρχει ενισχυμένη σηματοδότηση σε όλη τη διαδρομή καθώς λόγω των κακών καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν τις προηγούμενες ημέρες στην περιοχή υπήρχε ο φόβος κάποιοι να μπερδευτούν. Οι αθλητές και οι αθλήτριες που πήραν μέρος έδωσαν κανονικά το «παρών» στην εκκίνηση και όλα κύλησαν ομαλά.

Αρκετές συμμετοχές υπήρξαν στα 21 χιλιόμετρα, όπου πρώτος έκοψε το νήμα ο Κοσμάς Πλακέτας με 1:29.25, ενώ ακολούθησε ο Άγγελος Φραγκούλης με 1:33.03 και ο Νίκος Κάσιαρας με 1:33.34. Η Δήμητρα Τσαλοκώστα ήταν η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε με χρόνο 1:51.55, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε η Αναστασία Τζάρου με 1:58.00 και στην 3η θέση η Νικολέτα Τζαβάρα με 2:01.04.

Στα 10 χιλιόμετρα νικητής ήταν ο Μιχάλης Πραμάκης με 43:47, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε ο Αντώνης Παπαδημητρίου με 47:40 και στην τρίτη ο Δημήτρης Τζιώνας με 50:19. Η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Δήμητρα Χαιροπούλου με 57:08, η δεύτερη η Μαρία Καβουρίδου με 58:22 και η τρίτη η Ιουλία Τσίντζου με 58:36.

Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων, τέλος, νικητής αναδείχτηκε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 26:57. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Τρύφων Τσαγκαλίδης με 27:43 και στο τρίτο ο Ιωάννης Ζήσης με 27:58. Στην 7η θέση της γενικής και την 1η στις γυναίκες τερμάτισε η Χλόη Βραβόσινου με 32:24, ενώ 2η γυναίκα ήταν η Αγγελική Ανδρεάδου με 35:58 και 3η η Αναστασία Παπαβασιλείου με 36:27.