Καλή παρουσία και 14η θέση για τον Παπαστεργίου στο Παγκόσμιο βάδην

Runbeat Team   9:18 04-03-2022

Πολύ καλή παρουσία είχε ο Ανδρέας Παπαστεργίου στον τελικό των 10χλμ βάδην Κ20 ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα βάδην που ξεκίνησε σήμερα το πρωί στο Μουσκάτ του Ομάν.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 14η θέση στο σύνολο τερματίζοντας σε 47:22 σε μια δύσκολη διαδρομή με πολλές υψομετρικές διαφορές, ενώ παράλληλα η ζέστη και η υγρασία δυσκόλευαν την προσπάθεια των αθλητών. Δεν ήταν τυχαίο ότι οι περισσότεροι αθλητές κατέρρεαν στον τερματισμό τους λόγω της υπερπροσπάθειας που κατέβαλαν.

Νικητής στον αγώνα των 10χλμ Κ20 ανδρών αναδείχτηκε ο Κινέζος Hongren Wang με χρόνο 44:06, δεύτερος ήταν Ιταλός Diego Giampaolo με 44:14, ενώ τον ίδιο χρόνο κατέγραψε και ο τρίτος, επίσης Κινέζος, Yu Zeng. Εθνικό ρεκόρ Κένυας πέτυχε ο 4ος του αγώνα Heristone Wanyonyi Wafula με 45:18.

Νωρίτερα πραγματοποιήθηκε ο αγώνας 10 χιλιομέτρων Κ20 γυναικών, όπου νικήτρια αναδείχτηκε η Κινέζα Yunyan Jiang με χρόνο 47:48, ενώ ακολούθησε η συμπατριώτισσά της Jinyan Jiang με 48:03 και τρίτη ήταν η Φιλανδή Heta Veikkola με 48:11.