Κ. Παραδεισόπουλος: «Δεν θα μπορούσε να πάει καλύτερα η πρώτη μου εμπειρία σε Αμερικανικό έδαφος»

Runbeat Team   16:08 20-09-2022

Ο Κωνσταντίνος Παραδεισόπουλος είχε την πρώτη του εμπειρία σε αγώνα σε Αμερικανικό έδαφος το περασμένο Σαββατοκύριακο, λαμβάνοντας μέρος στον αγώνα Pikes Peak Marathon & Ascent. Ο νεαρός Έλληνας αθλητής τερμάτισε στην 21η θέση γενικής κατάταξης, ενώ ήταν 3ος στην ηλικιακή κατηγορία κάτω των 24 ετών με χρόνο 2:32, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.

Ο Παραδεισόπουλος έμεινε ευχαριστημένος από την εμφάνισή του, τονίζοντας σε ανάρτησή του: «Μπορώ να πω πως η πρώτη μου εμπειρία σε Αμερικανικό αγώνα δεν θα μπορούσε να πήγαινε καλύτερα . Ένας από τους πιο ιστορικούς και παγκόσμιος γνωστούς αγώνες.

Φέτος η διαδρομή των 21km με 2400m+ ξεκινώντας από τα 2000m και τερματίσαμε στην κορυφή Pikes peak στα 4300m ήταν μέλος του παγκόσμιου πρωταθλήματος Golden Trail Series. Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος με τον χρόνο μου 2:32', που μου χάρισε την 21η θέση γενικής και 3 θέση κάτω των 24 ετών».