Ημιμαραθώνιος Καλαμπάκα-Τρίκαλα: Με 3000 δρομείς και νίκες για Bogdan και Natallia Semenovych

Runbeat Team   9:33 11-03-2024

Δεν ήταν μόνο ο Ημιμαραθώνιος της Αθήνας που συγκέντρωσε το ενδιαφέρον των δρομέων εχθές Κυριακή 10/3. Περισσότεροι από 3000 δρομείς όλων των ηλικιών πήραν μέρος στον 15ο Ημιμαραθώνιο Δρόμο Καλαμπάκα-Τρίκαλα, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στη μνήμη του δρομέα Θανάση Σταμόπουλου.

Η εκκίνηση του ημιμαραθωνίου δόθηκε στην πλατεία Ρήγα Φεραίου της Καλαμπάκας και οι μετέχοντες τερμάτισαν στην πλατεία Ηρώων Πολυτεχνείου (κεντρική πλατεία) των Τρικάλων. Πραγματοποιήθηκαν, επίσης, ένας αγώνας 5 χιλιομέτρων και ένας αγώνας επίδειξης ΑμεΑ.

Ο ημιμαραθώνιος συγκέντρωσε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον καθώς περισσότεροι από 1500 δρομείς εκκίνησαν στον αγώνα. Το νήμα έκοψε ο Bogdan Semenovych τερματίζοντας σε 1:03:51, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ διαδρομής. Ακριβώς ένα λεπτό αργότερα (1:04:51) τερμάτισε ο Παναγιώτης Πετρουλάκης, ενώ τρίτος ήταν ο Tirron Manusha με χρόνο 1:08:32.

Νικήτρια ήταν η Natallia Semenovych καθώς χρειάστηκε 1:14:19 για να διανύσει την απόσταση και ακολούθησε η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου με χρόνο 1:20:15 και η Λουίζα Παπαντωνάτου με 1:24:11.

Μαζική ήταν η συμμετοχή και στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων, όπου το νήμα έκοψε ο Νέστορας Κόλιος σε 14:35. Μαζί τερμάτισαν στη δεύτερη θέση οι Ξενοφών Γαλατάς και Νικόλαος Κλουβάτος με τον πρώτο να καταγράφει χρόνο 16:07 και τον δεύτερο 16:08.

Το νήμα στις γυναίκες έκοψε η Δήμητρα Ντάσκα που τερμάτισε σε 16:49 και ήταν έκτη στη γενική, ενώ δεύτερη ήταν η Στεφανία-Μαρία Μπάκου με 19:32 και τρίτη η Κωνσταντίνα Σταματέλου με 20:12.

Πραγματοποιήθηκε επίσης ένας αγώνας επίδειξης ΑμεΑ, όπου συμμετείχαν σχεδόν 100 αθλητές και αθλήτριες. Νικήτρια ήταν η Ρόζμαρι Βαν Ντε Γκορ με χρόνο 30:11, δεύτερη ήταν η Εύα Ντετζιόρτζιο με χρόνο 31:47 και τρίτος ο Βασίλης Μέκρας με 32:12.