Η βροχή δεν πτόησε τους μετέχοντες στον Logicom Cyprus Marathon

Runbeat Team   14:46 06-12-2021

Υπό βροχή που δεν πτόησε, πάντως, κανένα πραγματοποιήθηκε χθες ο Logicom Cyprus Marathon, ο οποίος έχει καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια και συγκεντρώνει το ενδιαφέρον εκατοντάδων δρομέων από όλο τον κόσμο. Έτσι και φέτος οι συμμετοχές ήταν αρκετές και παρότι ο καιρός ήταν βροχερός δεν άλλαξε τα πλάνα όσων είχαν δηλώσει συμμετοχή. Συνολικά πραγματοποιήθηκαν τέσσερις αγώνες και συγκεκριμένα, Μαραθώνιος, Ημιμαραθώνιος, αγώνας 10 χιλιομέτρων και αγώνας 5 χιλιομέτρων.

Στον Μαραθώνιος νικητής ήταν ο Peter Nimmo με χρόνο 2:34:22 και ακολούθησε ο Sergey Sorokin με 2:38:27 και ο Joseph Kopka με 2:39:36. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Terezia Gyorgy με 3:15:42, ενώ τη 2η θέση κατέκτησε η Joanne Page με 3:24:36 και την 3η η Elena Nikolenko με 3:29:07.

Τα αποτελέσματα ΕΔΩ

Στον Ημιμαραθώνιος πρώτος έκοψε το νήμα ο Kristaps Berzins με 1:12:36 και ακολούθησε ο David Mcnally με 1:18:35 και ο Felix Fuchs με 1:22:12. Η Ekaterina Sakhapova ήταν νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 1:34:10, ενώ τη 2η θέση κατέλαβε η Svetlana Nechaeva με 1:34:26 και την 3η η Wiktoria Krupowicz με 1:36:40.

Ο Oleksandr Kryzhevych ήταν ο νικητής στα 10χλμ τερματίζοντας σε 33:43. Δεύτερος ήταν ο Rich Waldron με 34:23 και τρίτος ο Μανόλης Παπαδοβασιλάκης με 35:52. Στις γυναίκες πρώτη έκοψε το νήμα η Daria Stelmakh με 40:54, δεύτερη ήταν η Sabina Romanova με 43:09 και τρίτη η Nadiia Veselkova με 43:14

Ο αγώνας των 5 χιλιομέτρων έγινε σε δύο γκρουπ λόγω της μεγάλης συμμετοχής. Νικητής ήταν ο Γιώργος Τόφη με εξαιρετικό χρόνο 15:59. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Γιώργος Χαράκης με 16:20 και στην 3η ο Κυριάκος Στρούθος με 17:28. Η Zozan Timurturkan ήταν νικήτρια στις γυναίκες με 19:40, η Natali Bogdashkina ήταν στη 2η θέση με 24:21 και η Σωτηρούλα Παπαλαζάρου στην 3η με 24:31.