Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ18: Έχασε στις λεπτομέρειες το μετάλλιο ο Μίτα στο ύψος

Runbeat Team   11:37 07-07-2022

Μία ανάσα μακριά από το μετάλλιο βρέθηκε ο Ανδρέας Μίτα στον τελικό του ύψους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ18 που ολοκληρώνεται απόψε στην Ιερουσαλήμ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την 4η θέση στο αγώνισμα ξεπερνώντας τα 2.13μ. Θα μπορούσε να είχε ανέβει και στο βάθρο, όμως κάποιες χαμένες προσπάθειες νωρίτερα του στοίχησαν. Ο νεαρός αθλητής ξεκίνησε στα 2.00μ., ύψος που πέρασε με τη δεύτερη κι έπειτα διαδοχικά ξεπέρασε με την πρώτη τα 2.04μ., 2.08μ. και 2.11 μέτρα.

Νικητής στον αγώνα αναδείχθηκε το μεγάλο φαβορί, ο Ιταλός Ματίας Φουρλάνι με 2.15μ. και ακολούθησαν ο Μιχάλης Χριστοφής (Κύπρος) και Γιακούμπ Βαλέτσκι με 2.13 μέτρα.

Ο Μίτα πλησίασε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο είναι 2.15μ. και έδειξε ότι το μέλλον του ανήκει

Το πρωινό πρόγραμμα της τέταρτης και τελευταίας ημέρας των αγώνων περιλάμβανε και το αγώνισμα των 5.000μ. βάδην. Εκεί η Σεβαστιανή Ασλανίδου κατέλαβε την 12η θέση με 24.58.53 και η Μαρία- Μυρτώ Τσιμιγκάτου την 24η με 26.42.27.

Οι αγώνες ολοκληρώνονται το απόγευμα με ελληνικές συμμετοχές.