Evripos Night Run 2022: Πολλές συμμετοχές και καλοί χρόνοι

Runbeat Team   10:11 16-05-2022

Μεγάλη ήταν η ανταπόκριση των δρομέων, επαγγελματιών και ερασιτεχνών, στο κάλεσμα των διοργανωτών του «Evripos Night Run 2022» που πραγματοποιήθηκε το βράδυ του Σαββάτου στην Χαλκίδα.

Ο Οργανισμός Άθλησης του Δήμου Χαλκιδέων, η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, η Ε.Α.Σ. ΣΕΓΑΣ Αν. Στερεάς & Εύβοιας, η ΕΟΣΛΜΑΥ, σε συνεργασία με τους συλλόγους κλασσικού αθλητισμού στον Δήμο Χαλκιδέων και το σύλλογο δρομέων Ευβοίας, συνδιοργάνωσαν τους αγώνες δρόμου 11 και 5 χιλιομέτρων με μεγάλη επιτυχία.

Ο αγώνας είχε κοινωνικό χαρακτήρα καθώς τα έσοδα θα δοθούν αναλογικά με τις συμμετοχές εκάστου αθλητικού συλλόγου με καταστατική έδρα στον Δήμο Χαλκιδέων, για την προμήθεια αθλητικού ή άλλου υλικού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, πολύ μεγάλη ήταν η συμμετοχή στα 5 χιλιόμετρα, ενώ σίγουρα ξεχώρισε η παρουσία του Παναγιώτη Αλεβίζου που τερμάτισε πρώτος με χρόνο 16:52. Δεύτερος πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ο Γιώργος Κοκκαλάς με χρόνο 17:05, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Δημήτρης Κιούσης με 17:49. Η Αντωνία Τσάπαλη ήταν η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε διανύοντας την απόσταση σε 20:34, ενώ ήταν 11η στη γενική. Δεύτερη ήταν η Αγγελική Κουρεμένου με 23:03 και τρίτη η Αντωνία Δέδε με 23:15.

Τα αποτελέσματα στα 5 χιλιόμετρα

Ο Ανδρέας Νίνης ήταν ο νικητής στον αγώνα των 11 χιλιομέτρων ολοκληρώνοντας τον αγώνα του σε 42:01, δεύτερος ήταν ο Ιορδάνης Μακρόπουλος με 42:27 και τρίτος τερμάτισε ο Άγγελος Κωνσταντίνος με 44:59. Η Ευστρατία Παπαδοπούλου ήταν η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε σε 47:35, ενώ ήταν 9η στη γενική. Τη 2η θέση κατέκτησε η Αναστασία Ευαγγελινού με 51:22 και το βάθρο συμπλήρωσε η Κατερίνα Παπαδημητρίου με 54:54.