Έσπο 2023: Με άνεση στον τελικό του ακοντισμού η Τζένγκο (vid)

Runbeat Team   12:51 14-07-2023

Μία βολή ήταν αρκετή για την Ελίνα Τζένγκο ώστε να εξασφαλίσει μία θέση στον κυριακάτικο (16/7, 18:45) τελικό του ακοντισμού στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U23 που διεξάγεται στο Έσπο της Φιλανδίας.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης στις γυναίκες έστειλε το ακόντιό της στα 61.52μ., έπιασε το όριο (56.50μ.) και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο πρόκρισης.

Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαριώβ έδειξε πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση και πως σε δύο ημέρες θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του αγωνίσματος.

Η Ελληνίδα μπήκε δυναμικά στον αγώνα, απέφυγε τα λάθη, εκμεταλλεύτηκε τις καλές συνθήκες και έκανε μια βολή ανάλογη των δυνατοτήτων της. Η αθλήτρια επέστρεψε σε προσπάθειες πάνω από τα 60μ., για πρώτη φορά φέτος από το Ευρωπαϊκό Ρίψεων τον περασμένο Μάρτιο, εκεί όπου είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο. Η αθλήτρια το προηγούμενο διάστημα διένυε τον βασικό κύκλο προπόνησης και αγώνων και δεν ήταν σε θέση να διεκδικήσει μεγάλες βολές, αφού αγωνιστική κορύφωση εξαρχής ήταν για εκείνη το Ευρωπαϊκό Κ23 κι έπειτα το Παγκόσμιο της Βουδαπέστης.

Η βολή που της χάρισε την πρόκριση

Σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ, ο Παναγιώτης Ρούμτσιος εξασφάλισε την πρόκρισή του στα ημιτελικά των 110 μ. εμπ. που θα διεξαχθούν σήμερα το απόγευμα. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 13.96 (1,6), τερμάτισε τέταρτος στην πρώτη προκριματική σειρά και με βάση τον χρόνο πήρε την πρόκριση. Τέταρτος ήταν και ο Γιάννης Καμαρινός στην τρίτη προκριματική με 14.42 (-1,7), αλλά δεν προκρίθηκε.

Όπως και το 2021 έτσι και φέτος η Παναγιώτα Δόση θα αγωνιστεί στον τελικό του ύψους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23. Η αθλήτρια ξεπέρασε το 1.81μ. και πέτυχε τον πρώτο της στόχο στη διοργάνωσης. Η αθλήτρια του Θοδωρή Δόση κάνει πολύ καλή σεζόν, αφού στους τελευταίους της αγώνες κινείται σταθερά σε επιδόσεις κοντά στο 1.88 μ., ενώ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα είχε πολύ καλά άλματα στο 1.90 μέτρα.

Στο σημερινό αγώνα, η Δόση ξεκίνησε με επιτυχημένο άλμα στα 1.77μ. και πέρασε με τη δεύτερη το 1.81μ., ύψος που ήταν αρκετό να τη βάλει στις 12 καλύτερες που θα διεκδικήσουν τη διάκριση στον τελικό της Κυριακής. Ο πήχης στο σημερινό προκριματικό δε χρειάστηκα να ανέβει ψηλά, αφού η κατάσταση ξεκαθάρισε στο 1.81μ. ύψος που ξεπέρασαν όσες θα αγωνιστούν στον τελικό. Η Δόση πριν δύο χρόνια στην πρώτη της χρονιάς στην κατηγορία ήταν 12η, ωστόσο φέτος δείχνει έτοιμη να ανέβει ψηλά στην κατάταξη.

Η δεύτερη Ελληνίδα του τελικού ήταν η Σάντυ Παπακώστα, που δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε. Η νεαρή έμεινε στο 1.73μ. (έχασε στη συνέχεια το 1.77μ.) και κατέλαβε την 19η θέση.

Από εκεί και πέρα, η Βασιλική Μητσιούλη δεν παρουσίασε το πρόσωπο που ήθελε στα προκριματικά των 400μ. με εμπόδια καθώς έμεινε μακριά από το ατομικό της ρεκόρ (57.96), τερμάτισε σε 59.34 κατέλαβε την 22η θέση στο σύνολο και έμεινε εκτός συνέχειας.

Άτυχη στάθηκε η Λάουρα Ζενέγια που έπεσε στο 10ο εμπόδιο ενώ φαινόταν ότι ήταν σε θέση να κυνηγήσει μια επίδοση κάτω από το ατομικό της 59.80. Η αθλήτρια έπεσε στο πέρασμα του εμποδίου, την ώρα που ήταν στην τέταρτη θέση, ωστόσο σηκώθηκε και τερμάτισε σε 63.24, επίδοση που την έφερε στην 39η θέση.

Η τρίτη ελληνική συμμετοχή στο αγώνισμα ήταν η Ελμπιόνη Ζενέγια που τερμάτισε σε 61.27 και κατέλαβε την 36η θέση στο σύνολο των σειρών.

Εκτός τελικού στη σφυροβολία έμειναν οι Αρετή Φιλιππίδου, που μετέχει στο α΄ προκριματικό γκρουπ και η Σοφία Κεσσίδη που αγωνίστηκε στο β΄ γκρουπ.

Η Φιλιππίδου ξεκίνησε νωθρά με βολή στα 44.41μ. στη συνέχεια όμως άρχισε να βρίσκει ρυθμό κι έτσι πέτυχε 47.50μ. στη δεύτερη βολή και στα 49.15μ. στην τρίτη, που ήταν και η καλύτερη της στο σημερινό αγώνα. Η αθλήτρια του Δάκη Φιλιππίδη κατέλαβε την 10η θέση στο γκρουπ της και την 17η στο σύνολο. Τρεις αθλήτριες πέτυχαν το όριο των 54.50 μέτρων.

Η Σοφία Κεσσίδη είχε καλύτερη βολή στα 49.81μ., ωστόσο η επίδοση αυτή δεν ήταν αρκετή να τη βάλει στις 12 καλύτερες που θα αγωνιστούν στον τελικό της Κυριακής. Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαριώβ ξεκίνησε με άκυρη προσπάθεια και στη δεύτερη είχε 49.30 μέτρα. Η Κεσσίδη κατέλαβε την 14η θέση στο σύνολο και έχασε για περίπου 50εκ. την πρόκριση, αφού η 12άδα έκλεισε στα 50.29 μέτρα. Σε κάθε περίπτωση η αθλήτρια βρέθηκε αρκετά κοντά στο φετινό της 50.44 μέτρα.

Ο Νικόλας Χαρατσίδης έκανε σήμερα ντεμπούτο σε μεγάλη διοργάνωση με τα χρώματα της Εθνικής ομάδας. Ο 22χρονος αθλητής τερμάτισε στην έκτη θέση της δεύτερης προκριματικής σειράς των 400 μ. εμπ. με 53.23. Ο αθλητής πήγε αρκετά γρήγορα το πρώτο μισό της κούρσας, ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει το ρυθμό του και στο δεύτερο μισό. Ο αθλητής της Φωτεινής Κατσινέλλη, ο οποίος έχει ατομικό ρεκόρ από φέτος 51.97, κατέλαβε την 25η θέση στο σύνολο των σειρών.