Δυνατό ξεκίνημα για το Βelles Historic Trail στις Σέρρες

Runbeat Team   19:02 06-06-2022

Έκλεψε τις εντυπώσεις η πρώτη εκδοχή του «Βelles Historic Trail», ο οποίος πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 5/6 στις Σέρρες με διοργανωτή τον Πολιτιστικό Σύλλογο Νέου Πετριτσίου σε συνεργασία με την Π.Ε. Σερρών.

Η διοργάνωση περιλάμβανε δύο αγώνες βουνού, έναν 21,1 χλμ (+1.050 μ. θετικής υψομετρικής διαφοράς) και έναν 8,1 χλμ (+493 μ. θετικής υψομετρικής διαφοράς) και πραγματοποιήθηκαν στις Ν.Δ. πλαγιές της οροσειράς της Κερκίνης (Μπέλλες) στο βόρειο τμήμα των Σερρών.

Η ανταπόκριση των δρομέων ήταν μεγάλη, ενώ και η διοργάνωση κύλησε ομαλά σύμφωνα με τα σχόλια όσων συμμετείχαν.

Στον ημιμαραθώνιο νικητής αναδείχτηκε ο Άγγελος Αμανατίδης με χρόνο 2:02:47 και τον ακολούθησε στη 2η θέση ο Χρήστος Παρασκευάς με 2:05:54, ενώ την τριάδα έκλεισε ο Ιωάννης Τσιαμπούλας με 2:17:58.

Η Φωτεινή Δάπκα ήταν η νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 2:36:55, ενώ τη 2η και 3η θέση μοιράστηκαν οι Ματίνα Γρηγοριάδου και Ζωή Τσαφαρίδου με 2:47:15.

Τα αποτελέσματα του ημιμαραθωνίου

Ο Αλέξανδρος Πασχαλούδης ήταν ο δρομέας που έφτασε πρώτος στον τερματισμό στα 8,1 χιλιόμετρα με χρόνο 1:02:06. Δεύτερος ήταν ο Ηλίας Τρέντου με 1:04:22, ενώ στην 3η θέση τερμάτισε η Μαρία Στάμου που ήταν και πρώτη στις γυναίκες με χρόνο 1:08:14. Τρίτος άνδρας και τέταρτος στη γενική ήταν ο Κωνσταντίνος Σιδηρόπουλος με 1:10:06. Τη 2η θέση στις γυναίκες κατέκτησε η Ευαγγελία Δούμα που ήταν 5η στη γενική με χρόνο 1:10:13 και το βάθρο των νικητριών συμπλήρωσε η Λιάνα Σιδέρη με 1:16:12.