Δυναμική επιστροφή του Ημιμαραθωνίου Σπερχειού με πρωτιές για Μαλιόγλου και Χασιώτη

Runbeat Team   10:46 29-03-2022

Μετά από δύο χρόνια που δεν πραγματοποιήθηκε λόγω της πανδημίας του covid 19, ο Ημιμαραθώνιος Σπερχειού «Αθανάσιος Ακρίδας» επέστρεψε δυναμικά το περασμένο σαββατοκύριακο με τη διεξαγωγή του ημιμαραθωνίου και ενός αγώνα 5 χιλιομέτρων που φέτος ήταν αφιερωμένοι στην «Ειρήνη».

Οι δρόμοι της Σπερχειάδα Φθιώτιδας «ζωντάνεψαν» από τους δεκάδες δρομείς που θέλησαν να πάρουν μέρος στη μεγάλη δρομική γιορτή της περιοχής.

Νικητής στον ημιμαραθώνιο αναδείχτηκε ο Βαγγέλης Μαλιόγλου με χρόνο 1:12:52 και τον ακολούθησε στη 2η θέση ο Γιώργος Πέτσης με 1:22:28 και τρίτος ήταν ο Δημήτρης Ροντόπουλος με 1:23:45.

Η Λιάνα Χασιώτη ήταν νικήτρια στις γυναίκες τερματίζοντας σε 1:42:37, ενώ τη 2η θέση κατέκτησε η Κωνσταντίνα Καραγιάννη με 1:47:57 και την 3η η Ελένη Μωραΐτη με 1:49:27.

Στον λαϊκό αγώνα των 5χλμ. «Καλύβα Στεφανή» έγινε μάχη για την πρωτιά με τον Γιάννη Κανελλόπουλο να αναδεικνύεται νικητής με χρόνο 18:09, ενώ τρία δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε στη 2η θέση ο Ιερεμίας Χουτσίδης (18:11). Τρίτος ήταν ο Χρήστος Τσέλης με 19:47. Η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Χρύσα Σωτηροπούλου με 24:10, ενώ ήταν 7η στη γενική. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Όλγα Γκρίζη με 24:19 και ήταν 8η στη γενική και στο τρίτο σκαλί η Αγγέλα Πανούσου με 26:48.