Ασύλληπτος Γκελαούζος: Πρώτος στον Αυθεντικό Μαραθώνιο με νέο ρεκόρ από Έλληνα αθλητή στη διαδρομή!

Πάνος Κατσαρός   11:18 14-11-2021

Το είπε και το… έκανε! Ο Κώστας Γκελαούζος είναι πρωταθλητής Ελλάδος στον μαραθώνιο, επικρατώντας με ρεκόρ διαδρομής από Έλληνα αθλητή στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας για 4η συνεχόμενη φορά! Δεύτερος ο Μπουρίκας – τρίτος ο Πιτσώλης.

Μετά την επικράτησή του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο δρόμο, ο δρομέας του Σταύρου Καρρέ είχε δείξει πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση και κατάφερε να σπάσει το ρεκόρ διαδρομής του Νίκου Πολιά (2:17.56), σημειώνοντας χρόνο 2:16:49!

Ξεκινώντας με πολύ γρήγορο και επιθετικό ρυθμό με σκοπό να «χτυπήσει» το ρεκόρ, ο Γκελαούζος είχε περάσματα στο 15:30 στο 5άρι και 31:19 στο 10άρι. Στη συνέχεια έφτασε πρώτος στον κόμβο του Τύμβου, έχοντας αποκτήσει αρκετά μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους αθλητές. Στο 26ο χιλιόμετρο βρέθηκε μόνος με περίπου 1 χιλιόμετρο διαφορά. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν στο όριο για το ρεκόρ, δεν τα παράτησε και μπήκε θριαμβευτής στο Καλλιμάρμαρο!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Παναγιώτης Μπουρίκας, ο οποίος πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση, κόβοντας το νήμα του τερματισμού σε 2:22:33. Τρίτος τερμάτισε ο Χαράλαμπος Πιτσώλης με χρόνο 2:24:05, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ.

Ο Χριστόφορος Μερούσης τερμάτισε τέταρτος με επίδοση στο 2:29:58 και πέμπτος βρέθηκε ο Nydal Erlend από τη Νορβηγία με 2:31:20. Από εκεί και πέρα, στους άνδρες τερμάτισαν οι Κυριάκος Μπέης (2:33:13), Θωμάς Πουλος (2:33:18), Θανάσης Μπαρμπαγιάννης (2:34:01), Μιχάλης Χατζηιωάννου (2:35:35) και Gervasio Mogio (2:35:35).

Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε όλα τα αποτελέσματα του αγώνα.