Αποκτά το δικό του κοινό ο Zygaktis Trail στη Δράμα

Runbeat Team   17:52 14-06-2022

Για δεύτερη χρονιά ο Περιβαλλοντικός Φιλαθλητικός Σύλλογος Δήμου Δοξάτου «ΠΕΡΙ.ΦΙ.ΣΥ.» με την υποστήριξη τις Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης, τον Δήμο Δοξάτου και την ΔΗΚΕΔΗ Δήμου Δοξάτου διοργάνωσαν τον Ορεινό Αγώνα Ζυγάκτη Ποταμού «Zygaktis Trail» στο Κεφαλάρι Δράμας.

Αρκετοί ήταν οι δρομείς που θέλησαν να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους είτε στον αγώνα των 24 χιλιομέτρων, είτε σε αυτό τον 7 χιλιομέτρων που πραγματοποιήθηκαν προχθές Κυριακή 12/6.

Στόχος των διοργανωτών είναι να αναδείξουν και να αξιοποιήσουν ένα άγνωστο για πολλούς ορεινό κομμάτι της Δράμας, τα Όρη Λεκάνης και την ιστορία του αρχαίου ποταμού Ζυγάκτη.

Φέτος υπήρξαν αρκετές συμμετοχές και οι διοργανωτές ευελπιστούν σιγά-σιγά ο αγώνας να καθιερωθεί στη συνείδηση των δρομέων ορεινών αγώνων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Θανάσης Σανέτσης ήταν ο νικητής στην απόσταση των 24 χιλιομέτρων με χόνο 2:25:30, ενώ μόλις 27 δευτερόλεπτα αργότερα πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ο Θανάσης Στημονιάρης κατακτώντας τη 2η θέση. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γιώργος Οσεπασβίλη με χρόνο 2:34:33.

Νικήτρια του αγώνα αναδείχτηκε η Μαρία Θεοδωράκη με χρόνο 3:04:57, δεύτερη ήταν η Γεωργία Μαμανίδου με 3:24:58 και την τριάδα συμπλήρωσε η Ματίνα Πρασάκη με 3:48:18.

Τα αποτελέσματα στα 24 χιλιόμετρα

Στον αγώνα των 7 χιλιομέτρων νικητής ήταν ο Βασίλης Μπλέκας με χρόνο 21:24 και ακολούθησαν ο Παντελής Τσεβδάρης με 22:13 και ο Βασίλης Ιωσηφίδης με 25:38.

Η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό ήταν η Στέλλα Βάβλα με χρόνο 30:30, δεύτερη ήταν η Παναγιώτα Κωνσταντάρα με 34:20 και στην 3η θέση ήταν η Θεοδώρα Ιορδανίδου με 34:23.