Άνετες νίκες για Ayana και Ebeny στον Ημιμαραθώνιο του Νέου Δελχί

Runbeat Team   10:46 17-10-2023

Η Ολυμπιονίκης του 2016 Almaz Ayana και ο “ασημένιος” παγκόσμιος πρωταθλητής στα 10.000μ., Daniel Ebeny ήταν οι νικητές στον Ημιμαραθώνιο Vedanta Delhi που διεξήχθη προχθές Κυριακή (15/10) στην Ινδία. Η αθλήτρια από την Αιθιοπία τερμάτισε σε 1:07:58 και ο Κενυάτης δρομέας σε 59:27.

Στα πρώτα στάδια του αγώνα, η Ayana έτρεξε μαζί τις συμπατριώτισσές της Aberash Minsewo και Dessie Anchinalu καθώς και με την Κενυάτισσα Viola Chepngeno και την πρωταθλήτρια της Ουγκάντας, Chesang. Κάλυψαν τα πρώτα 5 χιλιόμετρα σε 15:45, ενώ η Vivian Cheruiyot ήταν λίγο πιο πίσω. Ο ρυθμός της νικήτρια δεν άλλαξε στα επόμενα χιλιόμετρα και από ένα σημείο και μετά διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα από τις υπόλοιπες αθλήτριες. Η Ayana πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 1:07:58, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της στο Νέο Δελχί μετά τον θρίαμβό της με 1:07:12 το 2017.

Η Chesang τερμάτισε 28 δευτερόλεπτα αργότερα στη δεύτερη θέση ενώ η Chepngeno ολοκλήρωσε το βάθρο με χρόνο 1:09:09.

Στον αγώνα των ανδρών, ο Ebenyo και ο συμπατριώτης του Chales Matata είχαν αρκετή παρέα από την Κένυα στην κορυφή, αλλά και τον Αιθίοπα Addisu Gobena να τους ακολουθεί κατά πόδας. Για 13 χιλιόμετρα οι παραπάνω έτρεξαν όλοι μαζί, όμως στα τελευταία πέντε χιλιόμετρα ο Ebenyo απέκτησε ένα μεγάλο προβάδισμα φτάνοντας στον τερματισμό σε 59:27. Ο Matata σημείωσε 1:00:05 κατακτώντας τη δεύτερη θέση, ενώ ο Gobena τερμάτισε τρίτος σε 1:00:51.