ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ: Χωρίς ρεκόρ, αλλά με παγκόσμιο πρωτάθλημα δρόμου ο ημιμαραθώνιος ανδρών

Runbeat Team   14:02 01-01-2024

Στον ημιμαραθώνιο των ανδρών δε σημειώθηκε κάποιο παγκόσμιο ρεκόρ, ωστόσο, υπήρξαν πολλές καλές επιδόσεις, ενώ κυριάρχησαν οι Κενυάτες αθλητές.

Στο εναρκτήριο Παγκόσμιο πρωτάθλημα δρόμου που διεξήχθη στη Ρίγα οι Κενυάτες δεν άφησαν περιθώριο για τους αντιπάλους τους.

Νικητής ήταν ο Sabastian Sawe με χρόνο 59:10 και ακολούθησαν οι συμπατριώτες του Daniel Ebenyo με 59:14 και Samwel Mailu με 59:19. Ο Αιθίοπας Jemal Yimer Mekonnen είχε δείξει ικανός για το χρυσό κατά τη διάρκεια της κούρσας, ωστόσο, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως τα ήθελε και τερμάτισε τέταρτος σε 59:22, ενώ πέμπτος ήταν ο Γάλλος Jimmy Gressier με 59:46.

Ήταν μόλις η δεύτερη φορά σε 25 παγκόσμιους αγώνες ημιμαραθωνίου που ένα έθνος κατέκτησε και τα τρία μετάλλια σε επίπεδο ανδρών. Κάτι ανάλογο είχε συμβεί ξανά μόνο το 1997.

Από εκεί και πέρα, στα αξιοσημείωτα της σεζόν ήταν και το δυναμικό «come back» του Jacob Kiplimo, ο οποίος έχασε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Δρόμου λόγω τραυματισμού. Ο Kiplimo σε αγώνα 15χλμ που συμμετείχε στις 19 Νοεμβρίου τερμάτισε σε 41:05 ισοφαρίζοντας την κορυφαία επίδοση στον κόσμο στην απόσταση αυτή.