9o Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων: Καλή εμφάνιση και πρωτιά παρά τον δυνατό αέρα για την Τζένγκο (Vid)

Νίκη Μηλιαράκη   14:29 25-02-2024

Η Ελίνα Τζένγκο κατέκτησε την πρωτιά στον τελικό του ακοντισμού που έγινε σήμερα (25/02) στο Παγκρήτιο στάδιο του Ηρακλείου, στο πλαίσιο του 9ου Χειμερινού Κυπέλλου Ρίψεων. Οι αθλήτριες δυσκολεύτηκαν λόγω του δυνατού αέρα όμως σημείωσαν καλές επιδόσεις δείχνοντας ότι βρίσκονται σε καλό επίπεδο.

Η Ελίνα Τζένγκο έστειλε το ακόντιό της στα 57,97 μέτρα, παίρνοντας τη νίκη στην τελευταία της βολή, ενώ νωρίτερα πρώτη είχε περάσει η Θεωδόρα Αραμπατζή με 52,17μ. Την τρίτη θέση πήρε η Αφροδίτη Μανιού με επίδοση 49,23μ.

Δείτε το βίντεο του Runbeat από την βολή της Τζένγκο:

Τα αποτελέσματα:

Στη σφαιροβολία των Ανδρών ο Οδυσσέας Μουζενίδης αναδείχθηκε νικητής με 19,03 μ., σε μια εμφάνιση συνέχεια εκείνων της χειμερινής περιόδου. Ο αθλητής ήταν νικητής στο Πανελλήνιο κλειστού με 19,48 μ., πριν λίγες μέρες στο ΣΕΦ.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε η Αδαμαντία Φραντζεσκάκη που ήταν νικήτρια στη σφυροβολία Κ20 με 58,22 μ., επίδοση που είναι ατομικό της ρεκόρ και καλύτερη από το όριο για το Παγκόσμιο Κ20. Δεύτερη με 56,31μ. ήταν η Αφροδίτη Τζατζιμακη και τρίτη η Βαλεντίνα Δρακοπούλου με 54,94 μέτρα.

Πολύ καλός αγώνας έγινε στη σφυροβολία Ανδρών Κ20. Νικητής με νέο ατομικό ρεκόρ ήταν ο Παύλος Τζαμτζής με 73,11μ. και ακολούθησαν οι Γιώργος Παπαναστασίου και Σοφοκλής Κουβεδάκης με 72,31μ. και 69,70μ., αντίστοιχα. Οι τρείς αθλητές ξεπέρασαν το όριο των 67,50μ. για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Λίμα.