7ος Ημιμαραθώνιος «Στα Ίχνη της Ιεράς Οδού»: Μεγάλη συμμετοχή με νικητές Λουφέκη και Νικητόπουλο

Runbeat Team   9:27 27-09-2022

Τεράστια ήταν και φέτος η συμμετοχή του κόσμου στον 7ο Ημιμαραθώνιο Αγώνα Δρόμου «Στα Ίχνη της Ιεράς Οδού», ο οποίος πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής στον Κεραμεικό στην Αθήνα.

Σχεδόν 1000 δρομείς όλων των ηλικιών συμμετείχαν τόσο στον ημιμαραθώνιο όσο και στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων σε μία εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Φεστιβάλ «Αισχύλεια», διαδρομή πολιτισμού και ανάδειξης της ιστορικής σπουδαιότητας της περιοχής.

Ο αγώνας ενώνει την αρχαία αγορά της Αθήνας με τον αρχαιολογικό χώρο της Ελευσίνας, και διοργανώθηκε, από τον Δήμο Ελευσίνας, την Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Ελευσίνας και την Περιφέρεια Αττικής (Περιφερειακή́ Ενότητα Δυτικής Αττικής και Περιφερειακή́ Ενότητα Δυτικού́ Τομέα Αθηνών).

Αγωνιστικά, ο Γιώργος Λουφέκης ήταν αυτός που έκοψε πρώτος το νήμα στον ημιμαραθώνιος διανύοντας την απόσταση των 21,1χλμ σε 1:17:37, ενώ δύο λεπτά αργότερα ακολούθησε στη 2η θέση ο Σταμάτης Ίσσαρης με 1:19:35 και λίγο πιο πίσω ο Ευτύχιος Μεσολώρας με 1:19:50.

Η Μαρία Ψάλτη ήταν νικήτρια στις γυναίκες διανύοντας την απόσταση σε 1:26:10, δεύτερη ήταν η Κατερίνα Σάπαρη με 1:31:20 και την τριάδα έκλεισε η Μαρία Λουφέκη με 1:38:57.

Τα αποτελέσματα του ημιμαραθωνίου

Στα 5 χιλιόμετρα, την πρώτη θέση πανηγύρισε ο Παναγιώτης Νικητόπουλος με χρόνο 18:02, ενώ δεύτερος ήταν ο Δημήτριος Ρόκας με 18:44 και τρίτος ο Κωνσταντίνος Τσουκαλάς με 19:22. Η Μαρία Παππά ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό καταγράφοντας χρόνο 20:59, δεύτερη ήταν η Σπυριδούλα Σούμα με 21:09 και τρίτη η Βικτώρια Νατσιοπούλου με 23:24.