4ο Αλιγκάρι Run 2022: Μοναδική εμπειρία το τρέξιμο στο δάσος του Πάικου

Runbeat Team   15:28 24-10-2022

Στο πανέμορφο δάσους του Πάικου στα Μεγάλα Λιβάδια πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής 23/10  το 4ο Αλιγκάρι Run 2022, το οποίο περιλάμβανε τρεις διαδρομές.

O αγώνας διοργανώθηκε από τον αθλητικό σύλλογο «Δρομέας Θράκης», σε συνεργασία με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Αν. Μακ. Θράκης και την υποστήριξη του Δήμου Αλεξανδρούπολης.

Τα 14 χιλιόμετρα πραγματοποιήθηκαν σε μία cross country διαδρομή, χωρίς υψομετρικά, με ωραίες εναλλαγές που είναι ιδανικές για γρήγορο τρέξιμο. Ο Γιάννης Χρυσοχοΐδης ήταν ταχύτερος ολοκληρώνοντας τον αγώνα του άνετα πρώτος σε 58:42. Τη 2η θέση κατέκτησε ο Δημήτρης Κορολόγος με χρόνο 1:02:42 και τρίτος ήταν ο Χρίστος Καδίγκος με 1:03:35.

Η Ειρήνη Καλιαντζόγλου ήταν νικήτρια με χρόνο 1:16:19, ακολούθησε η Κυπαρισσία Μήσιου με 1:19:03 και την 3η θέση κατέκτησε η Δέσποινα Ιωαννίδου με 1:28:05.

Τα αποτελέσματα στα 14 χιλιόμετρα

Στα 7,5 χιλιόμετρα άνετα πρώτος ήταν ο Δημήτρης Γάζος με χρόνο 31:46, δεύτερος ήταν ο Ρήγας Τζήκας με 38:24 και τρίτος ο Δημήτρης Κουκουρίκος με 38:47. Τέταρτος ήταν ο Μαρίνος Σαραντίδης με 41:33, ενώ στην 5η θέση της γενικής ήταν η Στυλιανή Στάμου που αναδείχτηκε νικήτρια στις γυναίκες με 42:15. Από πολύ κοντά ακολούθησε και η Στέλλα Ιωαννίδου που με χρόνο 43:44 ήταν 2η γυναίκα και 7η στη γενική, ενώ το βάθρο των νικητριών συμπλήρωσε η Ευαγγελία Καλπακίδου με 47:11.

Τα αποτελέσματα στα 7,5 χιλιόμετρα

Στα 3χλμ, τέλος, την πρωτιά πανηγύρισε ο Σάββας Χνιτίδης με χρόνο 11:29, στη 2η θέση τερμάτισε ο Γιώργος Φυλακτός με 12:49 και στην 3η ο Θοδωρής Κιόσης με 13:03.

Η Νιόβη Πεπονάκη ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 15:23 που παράλληλα της χάρισε την 7η θέση στη γενική, ενώ δεύτερη ήταν η Νεφέλη Πεπονάκη με 16:38 και τρίτη η Κατερίνα Λύσιτσα με 17:35.