38ος ΑΜΑ: Μεγάλη νικήτρια η Γκλόρια Πριβιλέτζιο με 2:41.30

Runbeat Team   11:44 14-11-2021

Έχοντας από το ξεκίνημα την πρωτοπορία, η Γκλόρια Πριβιλέτζιο αναδείχτηκε νικήτρια στον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας τερματίζοντας σε 2:41.30. Δεν κατάφερε να καταρρίψει το ρεκόρ αγώνα που κατέχει η Μαρία Πολύζου από το 1997 με 2:39.10. Μάλιστα η Πολύζου ήταν από τις πρώτες που έτρεξαν να αγκαλιάσουν και να συγχαρούν την Πριβιλέτζιο.

Η Πριβιλέντζιο είχε ένα αρκετά γρήγορο πέρασμα τόσο στα 5 (18:57) όσο και στα 10 (37:59) χιλιόμετρα που ήταν και τα πιο εύκολα της διαδρομής. Βοηθούμενη από τους άνδρες δρομείς που έτρεχαν δίπλα της συνέχισε να προπορεύεται. Πέρασε σε 1:21.26 τον ημιμαραθώνιο και συνέχισε ακάθεκτη προς τον τερματισμό φτάνοντας σε μία ξεκάθαρη νίκη καθώς τερμάτισε αρκετά μπροστά από τη δεύτερη Κατερίνα Ασημακοπούλου. Η Ασημακοπούλου ολοκλήρωσε τον αγώνα της με χρόνο 2:48.12

Τρίτη ήταν η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου με χρόνο 2:51.32. Στην 4η θέση τερμάτισε η Σόνια Τσεκίνη με 2:52.35, ενώ 5η ήταν η Ολλανδή Kristina Ziemons 2:52.51. Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Noora Honkala (Φιλανδία, 2:57.19), Ειρήνη Πευκιανάκη (2:58.59), Ιουλία Παναγιωτοπούλου (2:59.02), Παναγιώτα Βλαχάκη (2:50.44) και Δανάη Πασπάτη (3:03.50).

Αξίζει να σημειωθεί ότι, όπως αποκάλυψε ο προπονητής της, η Πριβιλέτζιο ξέχασε το σορτσάκι της και παραλίγο να μην αγωνιστεί. Τελικά κάποιος της δάνεισε ένα σορτσάκι και μπήκε κανονικά σε θέση εκκίνησης.