21ος Μινωικός Άθλος: Πρωτιά για τον Κουτρούλη και την Νατσιοπούλου

Runbeat Team   10:52 04-12-2023

Συνολικά 26 δρομείς κατάφεραν να τερματίσουν φέτος στον 21ο Μινωικό Άθλο που διοργάνωσε χθες (3/12) ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης “Ίκαρος” με τη συνδιοργάνωση του Συλλόγου Μεγαλόνησος. Στην εκκίνηση, στο Ανάκτορο της Φαιστού, το «παρών» έδωσαν 29 δρομείς, ενώ μία διαφορετική νότα έδωσε ο κρητικός καλλιτέχνης Νίκος Δαμιανός που με το λαούτο του συνόδεψε τους δρομείς στο ξεκίνημα του αγώνα των 70χλμ.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Γεώργιος Κουτρούλης με χρόνο 5:16:06, τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Παντελής Καμπαξής με: 5:26:05 και τρίτος ήταν ο αθλητής Γεώργιος Τάσιος με 5:52:20.

Η Βικτωρία Νατσιοπούλου ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό και χρειάστηκε 6 ώρες, 32 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα. Δεύτερη ήταν η τυφλή αθλήτρια από την Ιταλία, Guendalina Daniela Maria Taietti, η οποία τερμάτισε σε 7:27:40 και τρίτη ήταν η Αμερικανικής καταγωγής Evenson Freya με χρόνο 7:49:40.

21ος Μινωικός Άθλος: Πρωτιά για τον Κουτρούλη και την Νατσιοπούλου runbeat.gr

Παράλληλα πραγματοποιήθηκε η ποδηλατοδρομία 140 χιλιομέτρων με τους μετέχοντες να κάνουν την απόσταση Κνωστός-Φαιστός-Κνωσός. Στον αγώνα αυτό συμμετείχαν οι εξής:

Καραδάμογλου Ιωάννης

Ο αγώνας έγινε με την τεχνική υποστήριξη της Ελληνικής Ομοσπονδίας Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού και Υπεραπόστασης και την υποστήριξη των δήμων: Ηρακλείου, Γόρτυνας και Φαιστού. Με τη συνδρομή των κοινοτήτων, των πολιτιστικών συλλόγων Μοιρών, Αγίων Δέκα, Αγίας Βαρβάρας, Βενεράτου, Δαφνών, του Creta InterClinic, την υποστήριξη της ομάδας διάσωσης Φίλιος Ζευς του τμήματος σαμαρειτών του Ερυθρού Σταυρού της Μεσαράς, της Ελληνικής Αστυνομίας Τροχαίας Ηρακλείου, της Δημοτικής Αστυνομίας Ηρακλείου και του Αστυνομικού Τμήματος Μοιρών.

Οι διοργανωτές, τέλος, ευχαριστούν για την φιλότιμη προσπάθεια τους αθλητές, την οργανωτική επιτροπή του συλλόγου, καθώς και τον ιατρό αγώνα -καθηγητή πνευμονολογίας και επειγοντολόγο- κ. Πανταζόπουλο Ιωάννη. Επίσης ευχαριστούν τους χορηγούς.

ΘΕΣΗ: ΟΝ/ΝΥΜΟ: ΧΡΟΝΟΣ:

1η ΚΟΥΤΡΟΥΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 5:16:06 (21km: 1:37, 42 km: 3:11)

2η ΚΑΜΠΑΞΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ 5:26:05 (21km: 1:38, 42 km: 3:12)

3η ΤΑΣΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 5:52:20 (21km: 1:42, 42km: 3:37)

4η ΜΑΝΙΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 6:08:06 (21km: 1:56, 42km: 3:56)

5η ΛΕΩΝΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 6:24:10 (21km: 1:53, 42km: 3:45)

6η ΔΑΓΑΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ 6:27:20 (21km: 2:14, 42km: 4:15)

7η ΝΙΚΟΛΙΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 6:24:50 (21km: 1:56, 42km: 3:54)

8η ΠΥΤΙΚΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 6:31:02 (21km: 1:52, 42km: 3:49)

9η ΝΑΤΣΙΟΠΟΥΛΟΥ ΒΙΚΤΩΡΙΑ (1η γυναικών) 6:32:10 (21km: 2:00, 42km: 4:04)