1ος Διεθνής Ημιμαραθώνιος Πάτρας: Πρώτος νικητής ο Siuris, ρεκόρ από την Thackery, επιστροφή της Πριβιλέτζιο

Runbeat Team   9:06 10-04-2023

Ο Ivan Siuris και η Calli Thackery έγραψαν ιστορία στην Πάτρα καθώς αποτελούν τους νικητές στον 1ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο Πάτρας που πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 9/4 στην πρωτεύουσα της Πελοποννήσου. Μάλιστα η Thackery τερματίζοντας σε 1:10:24 σημειώνοντας την καλύτερη επίδοση σε ημιμαραθώνιο που έχει επιτευχθεί στην Ελλάδα!

Γενικά οι δρομείς της περιοχής και όχι μόνο «αγκάλιασαν» αυτή την πρώτη διοργάνωση του Ημιμαραθωνίου Πάτρας, ενώ στα αξιοσημείωτα ήταν και η επιστροφή της Γκλόρια Πριβιλέτζιο στη δράση μετά από τη γέννηση του πρώτου της παιδιού. Η έμπειρη δρομέας κατέκτησε την 3η θέση στον ημιμαραθώνιο με χρόνο 1:21:23 και έδειξε ότι επιστρέφει δυναμικά στη δράση.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά. Περισσότεροι από επτακόσιοι δρομείς μετείχαν στον ημιμαραθώνιο με τον Ivan Siuris να κατακτά άνετα την πρώτη θέση με χρόνο 1:06:23. Δεύτερος ήταν ο Δήμος Μαγγίνας με 1:09:46 και τρίτη στη γενική και πρώτη γυναίκα η Calli Thackery με 1:10:24. Τρίτος άνδρας ήταν ο Μιχάλης Παρμάκης με 1:11:12, ενώ στη 2η θέση των γυναικών τερμάτισε η Maria Liliana Dragomir με 1:20:14 και τρίτη ήταν η Γκλόρια Πριβιλέτζιο με 1:21:23.

Σχεδόν χίλια άτομα βρέθηκαν στην εκκίνηση του αγώνα των 5 χιλιομέτρων που πραγματοποιήθηκε παράλληλα με τον ημιμαραθώνιο. Πρώτος νικητής ήταν ο Νικόδημος Νικολακέας με χρόνο 16:16, ακολούθησε ο Παναγιώτης Διονυσακόπουλος με 17:22 και τρίτος ήταν ο Ιωάννης Γιαννακόπουλος με 17:27.

Νικήτρια ήταν η Αλεξία Λουλούδη με 20:44, δεύτερη ήταν η Σπυριδούλα Σούμα με 22:01 και στην 3η θέση τερμάτισε η Λυδία Καραμάνη με 22:16.

Επίσης πραγματοποιήθηκε αγώνας 1000 μέτρων για παιδιά, όπου επίσης η συμμετοχή ήταν μαζική.