Τέσσερα μετάλλια ως τώρα η Ελλάδα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου βετεράνων

Runbeat Team   14:31 04-07-2022

Με αρκετές ελληνικές επιτυχίες έχει ξεκινήσει το Παγκόσμιο πρωτάθλημα βετεράνων αθλητών στίβου, το οποίο φιλοξενείται στο Τάμπερε.

Η Ελλάδα έχει ήδη κατακτήσει τέσσερα μετάλλια και γενικά οι αθλητές της έχουν πολύ καλά πλασαρίσματα.

Κατά τη χθεσινή 2η ημέρα των αγώνων ξεχώρισε η παρουσία του Γιώργου Φαρμάκη στο ύψος, όπου έχοντας έντονο συναγωνισμό, ξεπέρασε τα 1.81μ. στην κατηγορία Α55 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο έχοντας παράλληλα πετύχει την 14η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών, βαλκανικό ρεκόρ (ανήκε το προηγούμενο στον Βιβόντ με 1.75μ.) και πανελλήνιο ρεκόρ (το προηγούμενο ανήκε στον Ανδρεάδη με 1.70μ.).

Εξαιρετικός ήταν και ο Αλέξανδρος Κοκκίνης στα 200μ. κατηγορίας Α35, όπου με χρόνο 22.44 πέρασε αρχικά στον τελικό κι εκεί κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 22.54.

Φοβερή και η Σμαράγδα Μάνδυλα, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 5.000μ. κατηγορίας Γ80 με επίδοση 40.32.62. Μάλιστα «έγραψε» και το πρώτο πανελλήνιο ρεκόρ στο αγώνισμα καθώς καμία άλλη Ελληνίδα αθλήτρια της κατηγορίας αυτής δεν το είχε δοκιμάσει ξανά. Αξίζει να σημειωθεί ότι και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα η κ. Μάνδυλα αγωνίστηκε μόνη της καθώς δεν υπήρξε άλλη αθλήτρια στο ίδιο αγώνισμα.

Το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας κατακτήθηκε το Σάββατο 2/7 από τον Βασίλη Μαγγανά που ήταν 2ος στη σφυροβολία.

Από εκεί και πέρα ο Κώστας Τσιώλης τερμάτισε σε 25.45 τα 200μ. Α50 και προκρίθηκε στον τελικό, η Άννα Δάφτσου επίσης προκρίθηκε στον τελικό των 200μ. με 27.62, επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ. Ο Στέλιος Αναστασόπουλος ήταν 6ος στο ύψος Α45 με 1.70μ., ο Θανάσης Καμπίτσας ήταν 8ις στο ύψος Α45 με 1.70μ., ο Μαρίνος Λύτρας ήταν 5ος στα 10.000μ. βάδην με 53.52.

Επίσης, ο Βασίλης Μαγγανάς ήταν 4ος στο βαρύ όργανο με βολή 15.82μ. παρότι αγωνίστηκε τραυματίας, ενώ ο Αντώνης Μόρφης ήταν 20ός στα 200μ. Α70 με 31.30, ο Βασίλης Κανελλόπουλος ήταν 30ός στα 200μ. Α45 με 27.09, η Αθανασοπούλου ήταν 21η στα 200μ. Γ50 με 30.67, ο Βότσης ήταν 11ος στο βαρύ όργανο Α55 με 13.50μ., ο Νίκος Μαρούδας ήταν 10ος στο βαρύ όργανο Α60 με 14.76μ.

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Τάμπερε συνεχίζεται αύριο Τρίτη 5/7.