Τερμάτισαν μαζί Μπαλαμώτης και Διαλεκτός στο «Μονοπάτι Παρνασσού», όλα τα αποτελέσματα

Runbeat Team   10:44 18-04-2022

Με μεγάλη συμμετοχή, παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες καθώς η λασποβροχή δυσκόλεψε πάρα πολύ την προσπάθεια των δρομέων, πραγματοποιήθηκαν το σαββατοκύριακο που μας πέρασε οι Ορεινοί Αγώνες Δρόμου «Μονοπάτι Παρνασσού 2022», τους οποίους διοργάνωσε ο Αθλητικός Σύλλογος Αμφίκλειας «Διόνυσος».

Το πρόγραμμα περιλάμβανε συνολικά 7 αγώνες, ενώ ξεχώρισε αυτός των 24,2 χιλιομέτρων καθώς οι Βασίλης Μπαλαμώτης και Γιώργος Διαλεκτός αποφάσισαν να διανύσουν και να τερματίσουν τη διαδρομή μαζί με τον πρώτο να «γράφει» χρόνο 2:14:30 και τον δεύτερο 2:14:31. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Κώστας Τζήκας μόλις δέκα δευτερόλεπτα πιο πίσω (2:14:05).

Από τις 21 γυναίκες που πήραν μέρος στον αγώνα, πρώτη πέρασε τη γραμμή του τερματισμού η Μαρία Ξανθή με 2:43:53, ενώ τη 2η θέση κατέκτησε η Νατάσα Σπανού με 2:52:35 και την 3η η Παναγιώτα Δημακάκου με 2:53:57.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα

Στο μικρό μονοπάτι Παρνασσού, στον αγώνα των 10,9 χιλιομέτρων, πρώτος πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ο Κωνσταντίνος Ζήνδρος με 1:11:58, ενώ τη 2η θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Ζιακόπουλος με 1:15:54 και τρίτος ήταν ο Παναγιώτης Υφαντής με 1:16:19.

Η Ζωή Κοτζιά ήταν η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε με χρόνο 1:10:57 και την ακολούθησαν η Ευδοξία Κοκμοτού με 1:46:02 και η Ιωάννα Πεταλούδη με 1:47:15.

Τέλος, στον αγώνα των 6 χιλιομέτρων, ο Παντελής Αφρουδάκης ήταν ο νικητής με χρόνο 36:20, δεύτερος τερμάτισε ο Ελευθέριος Αυγερινάκος με 41:15 και τρίτος ήταν ο Γεώργιος Μοσχονάς με 45:24. Από τις γυναίκες μετέχουσες πρώτη τερμάτισε η Θεοδώρα Κουρέτση με 50:11, δεύτερη ήταν η Γαβριέλα Βακαρίου με 55:42 και τρίτη η Βάσια Γκολφινοπούλου με 58:34.

Το Σάββατο πραγματοποιήθηκε το «Αμφίκλεια City Trail», ένας αγώνας 4 χιλιομέτρων, όπου την πρώτη θέση κατέκτησε ο Klevis Fejjollri με 21:41. Δεύτερος τερμάτισε ο Διονύσης Οικονόμου με 22:05 και τρίτος ο Αθανάσιος Φινιές με 22:13. Μεγάλη μάχη έγινε μεταξύ των γυναικών για τις τρεις πρώτες θέσεις. Νικήτρια αναδείχτηκε η Σύρμω Γκόβαρη με 26:17, δεύτερη ήταν η Δήμητρα-Δανάη Σταματοπούλου με 26:24 και τρίτη η Ειρήνη Αυγερινού με 26:26.

Το Σάββατο πραγματοποιήθηκαν και αγώνες 800μ., 1χλμ και 1,5χλμ.