Run Greece Πάτρα: Με έξτρα συμμετοχές και νεαρούς νικητές

Runbeat Team   12:17 03-10-2022

Τεράστιο ήταν το ενδιαφέρον του κόσμου στη σειρά Run Greece που πραγματοποιήθηκε χθες (2/10) στην Πάτρα. Μάλιστα το μεγάλο ενδιαφέρον της τελευταίας στιγμής ανάγκασε τους διοργανωτές να δώσουν επιπλέον θέσεις. Έτσι, η Πάτρα φόρεσε τα γιορτινά της το πρωί της Κυριακής και φιλοξένησε εκατοντάδες δρομείς όλων των δυνατοτήτων και ηλικιών στη μεγάλη γιορτή του μαζικού αθλητισμού της Πελοποννήσου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ταχύτερος όλων στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων ήταν ο Νικόδημος Νικολακέας, ο οποίος χρειάστηκε 33.18 για να διανύσει την απόσταση, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Μάριος Τζερέτζουλιας με 35:25 και τρίτος ήταν ο Βασίλειος Κουτσογιάννης με 36:31. Στις γυναίκες, η Κατερίνα Πρισακάρου ήταν νικήτρια με χρόνο 43.41, δεύτερη ήταν η Χριστίνα Χρηστοπούλου με 44:58 και την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Μαρία Τσίρου με 45:16.

Δύο νέοι αθλητές επικράτησαν στα 5χλμ. σε άνδρες και γυναίκες. Στους άνδρες ο Αλέξανδρος Σκούρτης έκοψε πρώτος το νήμα με χρόνο 15.28, ενώ στις γυναίκες η Μαρία Ανθή Βυθούλκα ήταν πρώτη με 18.51. Στους άνδρες στο βάθρο ανέβηκαν επίσης ο Εμμανουήλ Πουρίκας (15:41) και ο Ιωάννης Γιαννακόπουλος (16:29). Στις γυναίκες, οι Μυρτώ Βαλαχά (18:51) και Παναγιώτα Ζαρκαδάκη (19:41) ήταν δεύτερη και τρίτη αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα στο Run Greece της Πάτρας

Η σειρά των αγώνων μεταφέρεται πλέον στα Ιωάννινα, την ερχόμενη Κυριακή, στον τελευταίο αγώνα της σειράς για το 2022. Τους αγώνες Run Greece διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ, με τους τοπικούς φορείς και μεγάλο χορηγό την ERGO.