Πλακετάς και Χαρισιάδης πρωταγωνιστές στο 4ο Νάουσα Βέρμιο Trail

Runbeat Team   17:15 12-09-2022

Περισσότεροι από 300 αθλητές και αθλήτριες από Ελλάδα και εξωτερικό πήραν μέρος χθες Κυριακή 11/09 στον 4ο Νάουσα Βέρμιο Trail που πραγματοποιήθηκε στο φημισμένο άλσος Αγίου Νικολάου, δίπλα στην Αράπιτσα, στους πρόποδες του Βερμίου.

Συνολικά πραγματοποιήθηκαν δύο αγώνες, ένας 24 χιλιομέτρων και ένας 10 χιλιομέτρων, σε δασοσκεπείς διαδρομές, με πελώριες οξιές, δρύες και καστανιές.

Ο Κοσμάς Πλακετάς έκοψε πρώτος το νήμα στον αγώνα των 24 χιλιομέτρων κατακτώντας την πρώτη θέση με χρόνο 2:10:11. Αρκετά πιο πίσω τερμάτισε ο Ιωάννης Εδεσσαίος με 2:28:23 και τρίτος ήταν ο Κωνσταντίνος Καραμανώλης με 2:32:24.

Νικήτρια ήταν η Σουλτάνα Τόκα με 2:59:58, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε η Βένη Δημπάρη με 3:00:50 και την 3η η Κωνσταντίνα Μποσκοπούλου με 3:02:00.

Τα αποτελέσματα στα 24 χιλιόμετρα

Ο Μάνος Χαρισιάδης ήταν ο νικητής στα 10χλμ διανύοντας την απόσταση σε 59:21, δεύτερος ήταν ο Βαγγέλης Ιωαννίδης με 1:01:57 και τρίτος ο Ευάγγελος Αναγνωστόπουλος με 1:02:36.

Η Μαρία Πεκοπούλου ήταν κυρίαρχη στις γυναίκες φτάνοντας πρώτη στον τερματισμό με χρόνο 1:07:44. Δεύτερη με διαφορά σχεδόν δέκα λεπτών ήταν η Φωτεινή Ηλιάδου με 1:17:33 και την πρώτη τριάδα έκλεισε η Σμαρώ Φραγγοπούλου με 1:18:28.

Τα αποτελέσματα στα 10 χιλιόμετρα

Αξίζει να σημειωθεί ότι πραγματοποιήθηκαν, επίσης, αγώνες μαθητών δημοτικού (1 χιλιόμετρο) και γυμνασίου (2 χιλιόμετρα)με την συμμετοχή 60 παιδιών.