Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Τρεις χρυσοί Ολυμπιονίκες και πολλοί ρέκορντμαν στον τελικό των 5.000μ. ανδρών

Runbeat Team   10:44 14-07-2022

Με την παρουσία τριών δρομέων που κέρδισαν χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και πολλούς άλλους σπουδαίους αθλητές θα διεξαχθεί ο αγώνας 5.000μ. ανδρών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον.

Ο Jakob Ingebrigtsen κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 1500μ. στην ιαπωνική πρωτεύουσα, ο Selemon Barega ήταν «χρυσός» Ολυμπιονίκης στα 10.000μ. και ο Joshua Cheptegei στα 5000 μέτρα. Και οι τρεις έχουν δηλώσει συμμετοχή και ανεβάζουν την αγωνία στα ύψη για το ποιος τελικά θα στεφθεί πρωταθλητής. Και όμως δεν είναι οι μοναδικοί μνηστήρες του τίτλου καθώς ο Muktar Edris θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί τον τίτλο του, ο Moh Ahmed είναι εξαιρετικά υπολογίσιμος και το δίδυμο της Κένυας Nicholas Kimeli και Jacob Krop είναι οι δύο ταχύτεροι άνδρες στον κόσμο φέτος.

Υπάρχει επίσης ο συμπατριώτης των Edris και Barega, ο επίσης Αιθίοπας, Berihu Aregawi, ο παγκόσμιος κάτοχος του ρεκόρ των 5 χιλιομέτρων δρόμο, όπως και ο «ασημένιος» παγκόσμιος πρωταθλητής στα 10.000μ. ο Yomif Kejelcha.

Το μεγάλο ερώτημα είναι αν ο Ingebrigtsen μπορεί να μιμηθεί το εκπληκτικό του επίτευγμα στο Ευρωπαϊκό του Βερολίνου, όπου στα 17 του χρόνια είχε κάνει το νταμπλ νικώντας τόσο στα 1.500μ. όσο και στα 5000μ.

Μόνο τρεις άνδρες έχουν πετύχει κάτι ανάλογο: Ο φοβερός Φιλανδός Paavo Nurmi στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το 1924, ο Μαροκινός δρομέας των μεσαίων αποστάσεων Hicham El Guerrouj στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004 και ο Αμερικανός αστέρας Bernard Lagat το 2007 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Οσάκα.

Το 2019 στο Παγκόσμιο της Ντόχα, ο Ingebrigtsen ήταν εκτός μεταλλίων καθώς ήταν 4ος στα 1500 μέτρα και 5ος στα 5000 μέτρα. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο πέρυσι, επικεντρώθηκε αποκλειστικά στα 1500 μ. και επιβραβεύτηκε με ένα χρυσό μετάλλιο που συνοδεύτηκε από Ευρωπαϊκό ρεκόρ με χρόνο 3:28.32.

Ο 21χρονος ηττήθηκε από τον Αιθίοπα Samuel Tefera στον τελικό των 1500 μέτρων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού Στίβου στο Βελιγράδι στις 22 Μαρτίου, όμως η μέτρια επίδοσή του αποδόθηκε στο γεγονός ότι μία ημέρα αργότερα διαγνώστηκε με Covid-19.

Ο Νορβηγός έχει τρέξει μόνο έναν αγώνα 5.000 μέτρων το 2022, κερδίζοντας με 13:02.03 στο San Juan Capistrano στις 6 Μαΐου.

Ο Cheptegei, ο οποίος κατέχει το παγκόσμιο ρεκόρ με 12:35.36 από το 2020, έχει αγωνιστεί μόνο μία φορά φέτος στα 5.000μ. σε πίστα και πιο συγκεκριμένα νίκησε στο Wanda Diamond League Meeting στο Γιουτζίν στις 27 Μαΐου με χρόνο 12:57.99.

Ο Barega δεν ήταν τρίτος στα 5000 μέτρα στο Γιουτζίν και τέταρτος στη Ρώμη, αλλά κέρδισ στο Παρίσι. Επίσης, ήταν νικητής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Βελιγράδι.σ

Ο Aregawi κέρδισε τον αγώνα Wanda Diamond League 5000μ. στο Γιουτζίν τον Μάιο με χρόνο  12:50.05, τερματίζοντας μπροστά από τους Terefa (13:06.86) και Barega (13:06.86). Όπως οι Barega, Cheptegei και Ahmed, έτσι και ο Aregawi θα κυνηγήσει το χρυσό μετάλλιο και στα 10.000μ.

Την Κένυα θα εκπροσωπήσουν οι Kimeli και Krop, οι οποίοι έδωσαν ρεσιτάλ στη συνάντηση Wanda Diamond League στη Ρώμη στις 9 Ιουνίου. Ο πρώτος τερμάτισε σε 12:46.33 και ανέβηκε στην έβδομη θέση στην παγκόσμια λίστα όλων των εποχών και ο δεύτερος τερμάτισε σε 12:46.79, επίδοση που τον έφερε ένατο στη λίστα όλων των εποχών.