Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022, Μαραθώνιος: Πρωτιά για την Αιθιοπία και στις γυναίκες – «Χρυσή» η Gebreslase!

Πάνος Κατσαρός   18:34 18-07-2022

Μία ημέρα μετά τον θρίαμβο του Tamirat Tola στον μαραθώνιο των ανδρών, η Αιθιοπία έκανε το «double» στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον στο αγώνισμα, με την Gotytom Gebreslase να παίρνει το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 2:18:11 που αποτελεί ρεκόρ αγώνων!

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Κενυάτισσα Judith Korir με χρόνο 2:18:20, ενώ το χάλκινο πήρε η Ισραηλινή με καταγωγή από την Κένυα Lonah Chemtai Salpeter με χρόνο 2:20:18. Την τέταρτη θέση πήρε η Nazret Weldu από την Ερυθραία με χρόνο 2:20:29, ενώ πέμπτη τερμάτισε μέσα σε επευφημίες των συμπατριωτών της η Sara Hall με 2:22:10.

Την έκτη θέση πήρε η Angela Tanui από την Κένυα με χρόνο 2:22:15, την έβδομη η Emma Bates των ΗΠΑ με 2:23:18 και την όγδοη η Keira D’ Amato, επίσης από τις ΗΠΑ, που αντικατέστησε την Molly Seidel στη διοργάνωση τερματίζοντας με χρόνο 2:23:34.

Σε έναν αγώνα που ξεκίνησε στις 6:15 το πρωί στο Όρεγκον και έγινε σε τρεις στροφές των 14 χιλιομέτρων, η Gebreslase ήταν εξαιρετική και με ατομικό ρεκόρ, αλλά και ρεκόρ αγώνων ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου κόβοντας πρώτη το νήμα. Με το 2:18:11 που έκανε στο Όρεγκον, η Gebreslase κατέρριψε το 2:20:57 της Paula Radcliffe από το Ελσίνκι το 2005.

Η θερμοκρασία ανέβαινε όσο περνούσε η ώρα, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των αθλητριών στην πόλη των ΗΠΑ. Κατά τη διάρκεια της διαδρομής υπήρξαν πολλές εναλλαγές στις πρώτες αθλήτριες, όμως το… τοπίο ξεκαθάρισε μετά το πρώτο μισό του αγώνα.