Παγκόσμιο βετεράνων: Νέα μετάλλια για την Ελλάδα από τις Ροϊλίδου και Λύκου

Runbeat Team   13:33 09-07-2022

Με εξαιρετικές επιδόσεις από τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες έκλεισε η χθεσινή ημέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος βετεράνων που ολοκληρώνεται σήμερα στο Τάμπερε της Φιλανδίας.

Η χώρας μας πανηγύρισε δύο ακόμη μετάλλια από τις Μάγδα Ροϊλίδου και Φανή Λύλου που επίσης σημείωσαν βαλκανικό ρεκόρ σε πένταθλο ρίψεων και τριπλούν αντίστοιχα.

Αρχικά η Μάγδα Ροϊλίδου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με βαλκανικό ρεκόρ στο πένταθλο ρίψεων κατηγορίας Γ70 συγκεντρώνοντας 4.364 βαθμούς. Το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε στις λεπτομέρειες καθώς η ασημένια πρωταθλήτρια Νορ (Γερμανία) συγκέντρωσε 4.345 βαθμούς.

Η Ροϊλίδου είχε τις εξής επιδόσεις: Σφύρα 27.44μ., σφαίρα 10.37μ., δίσκος 23.19μ., ακόντιο 18.35μ. και βαρύ όργανο 10.04μ.

Το προηγούμενο βαλκανικό ρεκόρ ανήκε στην Τσαντ και ήταν 3.175β.

Η Φανή Λύκου από την πλευρά της με άλμα στα 11.09μ. (+1,5) στο τριπλούν κατηγορίας  Γ45 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με νέο βαλκανικό ρεκόρ. Νικήτρια ήταν η Ζικούλσκα με 11.20μ. Αυτό ήταν το 2ο μετάλλιο της Λύκου καθώς είχε κατακτήσει και το χάλκινο στο μήκος με άλμα στα 5.12μ.

Πολύ καλή παρουσία είχε και η Αναστασία Θωμαΐδου στα 400μ. Γ40, όπου κατέκτησε την 4η θέση με χρόνο 59.56.

Με τον δεύτερο καλύτερο χρόνο (15.70) προκρίθηκε στον τελικό των 110μ. εμπ. Α35 ο Νίκος Σαϊσανάς, ο οποίος θα διεκδικήσει σήμερα ένα ακόμη μετάλλιο για την Ελλάδα. Ο Έλληνας πρωταθλητής αισθάνθηκε κάποιους μυϊκούς σπασμούς στον ημιτελικό, ωστόσο, ευελπιστεί ότι δε θα τον επηρεάσουν.