Παγκόσμια Ημέρα Τρεξίματος Υμηττός: Μεγάλη συμμετοχή και εορταστικό κλίμα

Runbeat Team   14:27 02-06-2022

Η χθεσινή ημέρα είχε εορταστικό χαρακτήρα για τους απανταχού φίλους του τρεξίματος. Η Παγκόσμια Ημέρα Τρεξίματος εορτάστηκε και στην Ελλάδα με πολλές εκδηλώσεις, αλλά και έναν αγώνα που διοργάνωσε χθες το απόγευμα στον Υμηττό η ομάδα δρομέων υγείας Αγίας Παρασκευής με συνδιοργανωτές τη Santa Running Team και τους Ymittos Runners.

Περισσότεροι από 300 δρομείς όλων των ηλικιών πήραν μέρος σε έναν αγώνα-γιορτή για το άθλημα που γνωρίζει τεράστια άνθηση και στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια.

Συνολικά έγιναν τέσσερις αγώνες, ένας 10 χιλιομέτρων δρόμου, ένας 5 χιλιομέτρων δρόμου, ένας 5 χιλιομέτρων trail και ένας αγώνας για παιδιά ενός χιλιομέτρου.

Για την ιστορία, νικητής στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων ήταν ο Νικόλαος Ελραντύ με χρόνο 38:23, ακολούθησε στη 2η θέση ο Γρηγόρης Σκουλαρίκης με 38:49 και την τριάδα έκλεισε ο Ανδρέας Ροκοπάνος με 39:01.

Τέταρτη στη γενική και πρώτη στις γυναίκες ήταν η Μαρίνα Κωνσταντίνου με 44:35, δεύτερη ήταν η Ιωάννα Μαρίτσα με 55:00 και τρίτη η Dorota Suchocka με 1:00:07.

Στα 5 χιλιόμετρα νικητής αναδείχτηκε ο Νίκος Μαρκογιαννάκης με χρόνο 19:18, στη 2η θέση τερμάτισε ο Μιχαήλ Ρούτσης με 19:43 και τρίτος ήταν ο Θοδωρής Σουλελές με 19:44.

Στη συγκεκριμένη απόσταση αγωνίστηκε και ο τυφλός δρομέας Νίκος Τσατσακλάς, ο οποίος τερμάτισε στην 106η θέση.

Στα 5 χιλιόμετρα trail στον τερματισμό έφτασαν σχεδόν μαζί ο Αντρέας Νίνης και ο Δήμος Μαγγίνας με τον πρώτο να «γράφει» χρόνο 24:37:08 και τον δεύτερο 24:37:14. Τρίτος ήταν ο Κωνσταντίνος Βουλπιώτης με 25:48.

Από τις γυναίκες νικήτρια αναδείχτηκε η Αλεξάνδρα Βουλπιώτη με 35:58, δεύτερη ήταν η Δανάη Σταματίου με 36:07 και τρίτη η Θεοδώρα Τσαπεκούνη με 39:54.

Η Κατερίνα Δραχαλίβα που με βάση τα αποτελέσματα τερμάτισε πρώτη ακυρώθηκε μετά από ένσταση που έγινε.

Στον αγώνα των παιδιών πρώτος τερμάτισε ο Παύλος Μπαρμπαβασόλογλου με χρόνο 3:46,14, δεύτερος ήταν ο Θέοφιλος Μανωλίδης με 3:46,32 και τρίτος ο Κωνσταντίνος Τερζής με 4:07.

Η Παυλίνα Γεωργοπούλου ήταν το πρώτο κορίτσι που έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 4:25, δεύτερη ήταν η Όλγα Ναούμ με 4:37 και τρίτη η Μελίνα Νικολακοπούλου με 5:36.

Αξίζει να σημειωθεί επίσης ότι βραβεύτηκαν ως οι πολυπληθέστερες ομάδες που μετείχαν στον αγώνα οι Αθηναίοι Δρομείς, ο Απόλλων Δυτικής Αττικής, ο ΣΔΥΑ και οι Adidas Runners.